*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Ίπσουιτς-Όξφορντ 3-0.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Φλίτγουντ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Γουίρεντου στο 44’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τζόσεφ στο 62’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μπράουν στο 90’.

Η αποτελεσματικότητα έκανε τη διαφορά για την Όξφορντ. Παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε και το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ πριν την ανάπαυλα, εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε στην επανάληψη, ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την επιστροφή της στις νίκες, καθώς και με τον τρόπο που ήρθε αυτή. Επιστρέφει μάλιστα και στις εντός έδρας αναμετρήσεις, θέλοντας να δημιουργήσει ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων, ανεβαίνοντας ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα. Γνωρίζει πως θα έχει πολύ δύσκολο έργο στο σημερινό ματς, αφού η αντίπαλός της είναι μια από τις πιο δυνατές του πρωταθλήματος, η οποία μάλιστα διεκδικεί την άνοδο. Σίγουρα δεν αναμένεται να παίξει παθητικά, αφού άλλωστε δεν είναι συνηθισμένη σε τέτοιες τακτικές, ειδικά εντός έδρας, γι’ αυτό κιόλας δέχεται με τόσο μεγάλη συχνότητα γκολ.

Όξφορντ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΙΠΣΟΥΙΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Πλίμουθ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μπερνς στο 63’, αλλά ισοφαρίστηκαν από τον Μουμπά στο 90+3’.

Απέτυχε να μειώσει την απόσταση από την κορυφή η Ίπσουιτς. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, αμφότερες είχαν ευκαιρίες, αλλά οι δύο άμυνες κράτησαν το μηδέν. Στην επανάληψη πίεσε περισσότερο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, αλλά στις καθυστερήσεις του ματς έβγαλε αδράνεια αμυντικά, με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί.

Μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα, αλλά και συγκέντρωση θα χρειαστεί ώστε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τη δύσκολη έδρα της Όξφορντ. Είναι μεν σε καλή κατάσταση, όμως σίγουρα απογοητεύτηκε μετά την αποτυχία της να πάρει το τρίποντο απέναντι στην πρωτοπόρο Πλίμουθ (1-1). Είναι υποχρεωμένη παρ’ όλα αυτά να περνάει από τέτοιες έδρες εφόσον ο στόχος της είναι η απευθείας άνοδος και με βάση την εικόνα της μπορεί σίγουρα να το πετύχει, αρκεί να μην υποτιμήσει την αντίπαλό της, καθώς μπορεί εύκολα να μπει σε μπελάδες.