*13η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ

Προηγούμενο ματς: Πολύ εύκολα επικράτησε με 0-3 της Επισκοπής εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική, μολονότι άνοιξε το σκορ στο 68′. Μέχρι εκείνο το σημείο, σφυροκοπούσε αδιάκοπα τα αντίπαλα καρέ και έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά υπήρξε άστοχη. Παράλληλα, δεν απειλήθηκε στο ελάχιστο καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Σφράγισε το ματς στο 77′ με δεύτερο γκολ, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Συνεχίζει να προελαύνει και παρά τα οικονομικά θέματα που αντιμετωπίζει, αγωνιστικά δείχνει ανεπηρέαστη και φιγουράρει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Μακράν η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, παίζει πολύ όμορφο ποδόσφαιρο και μολονότι ξέρει πως ρεαλιστικά δεν μπορεί να κυνηγήσει την πρώτη θέση, συνεχίζει να αποδίδει τα μέγιστα κάθε εβδομάδα. Πέντε νίκες στα έξι τελευταία παιχνίδια, μοναδική παραφωνία στο διάστημα αυτό η εκτός έδρας ήττα από την Παναχαϊκή. Πλήρης.

ΟΦ Ιεράπετρα Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Στο πρώτο ματς μετά την αποχώρηση του Νίκου Αναστόπουλου, δεν κατάφερε να επικρατήσει της Προοδευτικής εντός έδρας και έμεινε στο 1-1, σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με εντάσεις. Αιφνιδιάστηκε και έμεινε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς (3′), ωστόσο η απάντησή υπήρξε άμεση, αφού ισοφάρισε με πέναλτι στο 15′. Μολονότι όλοι πίστευαν πως το γκολ αυτό θα αφυπνίσει τους παίκτες της, κάτι τέτοιο δεν συνέβη και στην επανάληψη την κράτησε ο κίπερ της, ενώ η ίδια αρκέστηκε σε ανούσια κατοχή μπάλας.

Σε κρίση μπορούμε να πούμε πως βρίσκεται η «Μαύρη Θύελλα», που μετά την αποχώρηση του Νίκου Αναστόπουλου και την έλευση του Νίκου Κακαλέτρη, δεν δείχνει να βελτιώνεται. Η διαφορά πλέον από την κορυφή είναι αρκετά μεγάλη, η απογοήτευση διάχυτη και οι παίκτες σε προβληματισμό. Δεν είναι διαθέσιμοι για σήμερα ο τραυματίας Λουπάνο, ο Μπακαγιόκο που έχει εξασφαλίσει άδεια για ένα οικογενειακό πρόβλημα και οι Μαβινγκά, Μαρκόφσκι και Μπαξεβάνος για αγωνιστικούς λόγους.