* 29η αγωνιστική.

* Αήττητη στα 4 τελευταία μεταξύ τους η Λεβάντε, κέρδισε τα 2, αμφότερα εντός.

* Δεν υπάρχει διπλό στα 5 ματς που έχουν δώσει μέσα στη δεκαετία, τα 3 έληξαν με νίκη γηπεδούχου.

* Πρώτος γύρος: Λεβάντε-Οβιέδο 1-1 (03/09).

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΟΒΙΕΔΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε καθαρά από τη Βαγιαδολίδ εκτός με 3-0. Το 1-0 έγινε από το πρώτο ημίχρονο από τον Μόντσου (18’), δέχτηκε άλλα δύο απανωτά γκολ στην επανάληψη από τον Εντιαγέ (48’, 50’).

Νέα εκτός έδρας ήττα, άρχισε να γίνεται πάλι ομάδα έδρας. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει και να γίνει διεκδικητική όσον αφορά το αποτέλεσμα, εμφανίστηκε ξανά επιθετικά μετά το 3-0, όταν ήταν πια αργά και πάλι δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής.

Ήδη η σεζόν είναι επιτυχημένη για εκείνη. Να σωθεί με κάθε τρόπο ήθελε και αυτή τη στιγμή βρίσκεται πάνω από τη μέση της βαθμολογίας και ασχέτως αν δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή μαθηματικά ακόμα, είναι από τις ομάδες που έχουν κερδίσει εντυπώσεις με το ποδόσφαιρο που παίζει και τη δύναμη της έδρας της.

“Αποδίδουμε πολύ καλύτερα όταν απολαμβάνουμε αυτό που ζούμε, παρά όταν φορτωνόμαστε με πίεση για το αποτέλεσμα. Οφείλουμε να τρέχουμε όσο περισσότερο γίνεται στο γήπεδο και να προσπαθούμε να είμαστε όσο ανταγωνιστικοί γίνεται βγάζοντας στον αγωνιστικό χώρο όλα αυτά πάνω στα οποία δουλεύουμε στις προπονήσεις” τόνισε ο κόουτς Καριόν που γενικότερα έχει μια τέτοια κάπως χαλαρή προσέγγιση σε βαθμολογία και στόχους.

Επιστρέφει ο βασικός εξτρέμ Παουλίνο ντε λα Φουέντε.

Οβιέδο Στατιστικά

* Στα 4 τελευταία έχει πάρει μόνο 1 νίκη, εντός επί της Μπούργος με 5-0.

* Αήττητη στα τελευταία 11 εντός, κέρδισε τα 8.

ΛΕΒΑΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Φερόλ χωρίς σκορ εκτός. Η αντίπαλος έπαιζε με δέκα από το 28’, το παράδοξο όμως είναι ότι αφότου απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, περισσότερο πιέστηκε και απειλήθηκε, παρά έγινε επικίνδυνη για την αντίπαλη εστία.

Δεν αγωνίστηκε την περασμένη εβδομάδα, ζήτησε την αναβολή του αγώνα με την Ανδόρα σε ένδειξη πένθους για το δυστύχημα με την πυρκαγιά σε κτίριο της Βαλένθια, όπου υπήρξαν και ανθρώπινες απώλειες. Έτσι, είχε μια εβδομάδα επιπλέον ξεκούρασης αλλά παράλληλα και απραξίας από πλευράς αγώνων τουλάχιστον, διότι όλο αυτό το διάστημα προπονήθηκε κανονικά.

Πριν ακόμα την αναβολή, μετά το 0-0 στη Φερόλ, ο κόουτς Καγέχα αποτέλεσε παρελθόν. Ο αθλητικός διευθυντής Φελίπε Μινιάμπρες είναι ο αντικαταστάτης, έχει αναλάβει και στο παρελθόν το ρόλο αυτό, του υπηρεσιακού τεχνικού. Μόνο που όπως αποκάλυψε αυτή τη φορά θα είναι λίγο πιο μόνιμος, αφού αποφασίστηκε από κοινού με τη διοίκηση να τελειώσει εκείνος τη σεζόν, εκτός βέβαια αν δεν παρατηρηθεί βελτίωση στα αποτελέσματα.

Σε καθόλου καλή κατάσταση βαθμολογικά αλλά έχει και ματς λιγότερο. Κάτω και από τη δεκάδα έχει πέσει αυτή τη στιγμή, θέση στην οποία αν καταλήξει στο τέλος, θα πρόκειται για πολύ μεγάλη αποτυχία. Το μόνο θετικό είναι ότι απέχει μόλις πάνω από μια νίκη από την πρώτη εξάδα, επομένως μια νίκη επί της Οβιέδο, μπορεί ακόμα και να την επαναφέρει στις θέσεις των πλέι οφ.

Συνεχίζει με σημαντικές απουσίες, επιστρέφει ο χαφ Κοτσορασβίλι.