9η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Χιλής

Ο’ΧΙΓΚΙΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Άουνταξ. Ο Μορέιρα έκανε το 0-1 στο 15’, οι Ρίος (24’) και Μπόσο (35’) γύρισαν το παιχνίδι για την Άουνταξ, η οποία έμεινε με 10 παίκτες στο 57’. Στο 85’ αποβλήθηκε και δεύτερος παίκτης της για να ισοφαριστεί στο 91’ από τον Γκονσάλες.

Δεν πατάει καλά τον τελευταίο μήνα η Ο’Χίγκινς (0-2-3), παρότι τη Δευτέρα πήρε χρήσιμο εκτός έδρας πόντο στη Λα Φλορίδα, ισοφαρίζοντας για δεύτερη σερί αγωνιστική στις καθυστερήσεις… για το τρίτο διαδοχικό 2-2!

Προηγήθηκε της Άουνταξ με κεφαλιά από κόρνερ, αλλά πλήρωσε με ανατροπή την παθητικότητα στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, με άτυχο τρόπο στο εξοστρακισμένο σουτ του 1-1 και με κεφαλιά επίσης από κόρνερ στο 2-1. Επέστρεψε από την ανάπαυλα με στόχο να πάρει τα ηνία του αγώνα και μετά την πρώτη αποβολή των γηπεδούχων κυριάρχησε εδαφικά (73% κατοχή). Η πίεσή της έγινε ασφυκτική μετά τη δεύτερη αποβολή της Άουνταξ και βρήκε δεύτερο γκολ από κόρνερ.

Την προηγούμενη εβδομάδα βρήκε ξανά γκολ στο φινάλε του αγώνα με την Κούρικο Ουνιδο (2-2), παίζοντας τότε αυτή με 10 παίκτες από το πρώτο ημιχρονο.

Ο’ΧΙΓΚΙΝΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 7/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΟΚΙΜΠΟ ΟΥΝΙΔΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Κομπρεσάλ. Ο Φαρφάν άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, ο Καμπράλ έκανε το 2-0 στο 56’ και στο 72’ ο Βάτερμαν μείωσε με πέναλτι για την Κομπρεσάλ.

Καμία σχέση με την περσινή ομάδα που έσωσε την κατηγορία με νίκες “δημοσίων σχέσεων” στις τελευταίες αγωνιστικές, η φετινή έκδοση των “πειρατών” αρέσει. Τη Δευτέρα πέτυχαν 3η σερί νίκη για να πλασαριστούν εντός πρώτης 4αδας!

Ξεκάθαρο το πλάνο του έμπειρου κόουτς Ντίας να παραχωρήσει την πρωτοβουλία στην Κομπρεσάλ για να χτυπήσει στο transition, εκτελέστηκε άψογα από τους παίκτες του για μία πέρα για πέρα δίκαιη επικράτηση επί της πληγωμένης ψυχολογικά Κομπρεσάλ. Γρήγορη και αποφασιστική στις μεταβάσεις της η Κοκίμπο, απείλησε από πολύ νωρίς και προηγήθηκε στην τρίτη καλή στιγμή της στο ματς. Με την τριάδα Φαρφάν, Καμπράλ, Ολγάδο να βρίσκει διαρκώς τα κενά στα μεσοδιαστήματα δημιούργησε πολλούς κινδύνους, άξιζε περισσότερα γκολ, ενώ δεν αγχώθηκε μετά τη μείωση από την άσπρη βούλα.

Ταξιδεύει μετά από δύο σερί εντός έδρας παιχνίδια, εντυπωσιακό το τελευταίο εκτός έδρας δείγμα της, στις 26/02 άλωσε το “Μονουμεντάλ” διακόπτωντας αήττητο (εγχώριο) σερί της Κόλο Κόλο (2-3) που κρατούσε από το 2021!