* 10η αγωνιστική

* Η Ντούισμπουργκ γνώρισε την ήττα στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα επτά τελευταία παιχνίδια της Ντούισμπουργκ για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε no-goal στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Ντούισμπουργκ με αντίπαλο την Μπραουνσβάιγκ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΤΟΥΪΣΜΠΟΥΡΓΚ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Ντούισμπουργκ στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Πριν από δύο βδομάδες το συγκρότημα του Γκρούεφ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Φορτούνα Ντίσελντορφ (3-1 εκτός έδρας). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2’ με τον Χένινγκς, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζίμερ διπλασίασε τα τέρματά τους.

Στο 12’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν, καθώς ο Βολφ απόκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Στόπελκαμπ. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 55’ ο Ράμαν ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε δύο λεπτά αργότερα ο Στόπελκαμπ, μετά την ασίστ του Ονουέγκμπου.

«Περιμένω μία “καυτή” μάχη, καθώς και οι δύο ομάδες χρειάζονται τους βαθμούς. Θα προσπαθήσουμε να εμφανιστούμε σταθεροί στα αμυντικά καθήκοντά μας, να κρατήσουμε το μηδέν και να πάμε για τη νίκη», υπογράμμισε με δηλώσεις του ο Χαίρι (ΑΜ), ενώ από την πλευρά του ο προπονητής των «ζέβρων», Ίλια Γκρούεφ, είπε: «Πρέπει να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που θα δημιουργήσουμε. Έχουμε τη δυνατότητα να εμφανιστούμε πιο συμπαγείς».

Προηγούμενο ματς: Η Ντούισμπουργκ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Ντούισμπουργκ δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Το Ντούισμπουργκ – Μπράουνσβαϊγκ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΜΠΡΑΟΥΝΣΒΑΪΓΚ

Αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γκρόιτερ Φιρτ (3-0 εντός έδρας) στις 20 Σεπτεμβρίου η Μπραουνσβάιγκ γνώρισε την ήττα από τις Ρέγκενσμπουργκ (2-1 εκτός έδρας) και Σαν Πάουλι (2-0 εντός έδρας) στο πρωτάθλημα. Κόντρα στην τελευταία πριν από δύο βδομάδες οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν μόλις στο 12’ όταν ο Χίμελμαν απόκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ερνάντεζ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 76’ με τον Μπούχτμαν. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαχίν διπλασίασε τα τέρματά τους, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 τα «λιοντάρια» ταξιδεύουν στην έδρα της Ντούισμπουργκ, την οποία ο προπονητής τους, Τόρστεν Λίμπερκνεχτ, χαρακτήρισε ισχυρή, αλλά με αδύναμα σημεία.

«Θα δώσουμε μία σκληρή μάχη απέναντί της. Στόχος μας είναι αρχικά να περιορίσουμε τους Στόπελκαμπ και Ολιβέιρα Σόουζα. Παράλληλα, δεν πρέπει να αφήσουμε ανεκμετάλλευτες τις ευκαιρίες που θα δημιουργήσουμε», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 44χρονος Γερμανός.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Μπραουνσβάιγκ από τη Σαν Πάουλι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Μπραουνσβάιγκ αγνοεί τη νίκη στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.