*5η αγωνιστική

*Η Νυρεμβέργη δεν καταφέρνει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στις 7 τελευταίες επισκέψεις της σε αυτό το γήπεδο.

*Η Νυρεμβέργη μετρά μόλις 1 νίκη στα 12 τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων, η Ντόρτμουντ 8, ενώ 3 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, μάλλον θα πρέπει να αισθάνεται και τυχερή από το βαθμό που πήρε στην έδρα της Χόφενχαϊμ. Στο 18΄ ο Σουλτζ έβγαλε σέντρα, ο Μπίτενκουρτ έβαλε την προβολή, αλλά ο Μπούρκι απέκρουσε. Το γκολ ήρθε για την Χόφενχαϊμ στο 44΄ , όταν ο Μπρενέτ έβγαλε τη σέντρα, ο Κράμαριτς δεν μπόρεσε να κοντρολάρει, με την μπάλα να στρώνεται στον Ζοέλιντον και τον Βραζιλιάνο να εκτελεί για το 1-0.  Η Χόφενχαϊμ στο 55΄ είχε δοκάρι με τον Ζοέλιντον, ενώ ένα λεπτό μετά ο Καγκάβα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά έκανε κακό τελείωμα. Στο 66΄ ο Ρόις εκτέλεσε φάουλ και ο Βίτσελ από δύσκολη γωνία, δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 76΄ οι αριθμητικές ισορροπίες ανατράπηκαν όταν ο Ντιαλό ανέτρεψε τον Κράμαριτς, ο διαιτητής έκρινε πως ο παίκτης της Χόφενχαϊμ ήταν για προφανή θέση για γκολ και έτσι απέβαλε τον παίκτη της Ντόρτμουντ. Στο 84΄ ωστόσο ο Ρόις έκανε υπέροχη προσπάθεια από τα αριστερά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Πούλισιτς για το 1-1. Στις καθυστερήσεις, η Χόφενχαϊμ έχασε μια τεράστια ευκαιρία όταν ο Σουλτζ σουτάρε, ο Μπελφοντίλ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και από το μισό μέτρο αστόχησε.

«Ήταν ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση, δεν ήμασταν καλή στο πρώτο μέρος, ανεβήκαμε στην επανάληψη αλλά η αποβολή μας αποσυντόνισε. Ευτυχώς βρήκαμε το γκολ της ισοφάρισης σε ένα κομβικό σημείο και πήραμε το βαθμό της ισοπαλίας. Δεν είναι εύκολο να δίνεις συνεχόμενα παιχνίδι σε αυτό το ρυθμό», τόνισε μεταξύ άλλων ο Λουσιάν Φαβρ, αφού είχε προηγηθεί το ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Κλαμπ Μπριζ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τιμωρημένος είναι ο στόπερ Ντιαλό που αποβλήθηκε, ενώ  αμφίβολος δίνεται ο φορ Αλκάθερ.

Στατιστικό: Μετρά 4/7 G/G στα 7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Χόφενχαϊμ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Το Ντόρτμουντ – Νυρεμβέργη παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστιά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ

Έκανε «σεφτέ» στις νίκες κερδίζοντας δύσκολα αλλά και δίκαια το Αννόβερο με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και στο 10΄ έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Φούλκρουγκ δεν βρήκε στόχο. Μετά το μισάωρο η Νυρεμβέργη άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της και αφού προηγουμένως, στο 29΄ το Ανόβερο έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο διαιτητής Ντάνκερτ έδειξε (μετά από χρήση του VAR), απευθείας κόκκινη στον Αλμπορνός, για μαρκάρισμα στον Μισιτζάν. Η Νυρεμβέργη αύξησε την πίεσή της και έχασε καλή στιγμή με τον Λέιμποντ, λίγο πριν βγει το ημίχρονο. Παρά το γεγονός πως έπαιζε με δέκα παίκτες, το Ανόβερο βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Φούλκρουγκ νικήθηκε σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Μπρέντλοου στο ξεκίνημα της επανάληψης. Η λύση για τη Νυρεμβέργη δόθηκε τελικά  από αντίπαλο, αφού στο 76΄ ο Άντον με αυτογκόλ έκανε το 1-0. Μάλιστα ένα λεπτό σχεδόν αργότερα ο Κνολ αξιοποίησε την ασίστ του Άιζακ, σε αντεπίθεση της Νυρεμβέργης, και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

«Η πρώτη μας νίκη στο πρωτάθλημα, την θέλαμε όλοι πολύ, οι παίκτες, οι οπαδοί και είμαι χαρούμενος που τα καταφέραμε. Ο αντίπαλος κλείστηκε μετά την αποβολή και δεν ήταν εύκολο για εμάς να διασπάσουμε την αντίπαλη άμυνα. Είχαμε όμως υπομονή στο παιχνίδι μας και δικαιωθήκαμε», τόνισε ο κόουτς Κέλνερ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 under στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί του Ανόβερο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.