*4η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Στον πρώτο γύρο: Ραπίντ Βιέννης – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-1

*Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έχει εντός έδρας απολογισμό 3-2-3 κόντρα σε αυστριακές ομάδες.

*Η Ραπίντ Βιέννης αγνοούσε τη νίκη στις τρεις πρώτες αναμετρήσεις που έδωσε στην Κροατία (0-1-2), προτού προσπεράσει το εμπόδιο της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (1-0) στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ 2020/21.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα σκαρφάλωσε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Γκόριτσα στη μεταξύ τους αναμέτρηση (2-0 εκτός) το Σάββατο. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους στο πρώτο ημίχρονο, “καθαρίζοντας” από νωρίς την υπόθεση νίκη. Στο δεύτερο έριξαν ρυθμούς κια δέχτηκαν πίεση, διατηρώντας ωστόσο το μηδέν στην εστία τους.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έφτασε τους 27 βαθμούς έχοντας παιχνίδι λιγότερο από τις ισόβαθμές της Ριέκα και Όσιγιεκ. Πριν από δύο βδομάδες επέστρεψε με άδεια χέρια από την Βιέννη, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την αποψινή αντίπαλό της. Συγκεντρώνοντας τρεις βαθμούς μετά από ισάριθμες αγωνιστικές στον 8ο όμιλο βρίσκεται στο -6 από την Γουέστ Χαμ, ισοβαθμώντας με Ραπίντ και Γκενκ.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ γνώρισε δύο ήττες στις 12 τελευταίες εντός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της (επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες). “Οι ποδοσφαιριστές βρίσκονται σε καλή κατάσταση, οι συνθήκες είναι σωστές, περιμένω να το δείξουμε στον αγωνιστικό χώρο”, είπε ο προπονητής Κρζναρ. Την Κυριακή (7/11) η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ταξιδεύει στην έδρα της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Γκόριτσα. Ο Πέτκοβιτς άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 31′, προτού ο Άντριτς διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα έξι λεπτά αργότερα.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*Over 2,5 στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την ήττα που γνώρισε στο Λονδίνο από την Γουέστ Χαμ (2-0) στις 30 Σεπτεμβρίου, η Ραπίντ Βιέννης “τρέχει” ένα αήττητο σερί έξι αναμετρήσεων με απολογισμό τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. Την Κυριακή προσπέρασε το εμπόδιο της ΛΑΣΚ Λιντζ (3-2 εντός) έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον 25χρονο επιθετικό Κάρα που έφτασε τα έντεκα γκολ σε 24 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις.

Η Ραπίντ Βιέννης αναρριχήθηκε στην 5η θέση του πρωταθλήματος με 16 βαθμούς, όντας στο -19 από την πρωτοπόρο Σάλτσμπουργκ. Γνώρισε την ήττα στις 11/15 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε στο Γιουρόπα Λιγκ, συμπεριλαμβανομένων των προκριματικών. Ο εκτός έδρας απολογισμός της στους ομίλους της διοργάνωσης είναι 5-3-17.

“Δεν πρόκειται να αγωνιστούμε για την ισοπαλία, θέλουμε να τερματίσουμε στη 2η θέση και να συνεχίσουμε στο Γιουρόπα Λιγκ”, είπε χαρακτηριστικά ο προπονητής Κιούμπαουερ. Την Κυριακή (7/11) η Ραπίντ Βιέννης φιλοξενείται στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-2) της ΛΑΣΚ Λιντζ. Ο Γκόιγκινγκερ άνοιξε το σκορ στο 17′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Κάρα (41′, 78′) και Γκριλ (86′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λουκενέντερ στο 89′. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα.