*38η αγωνιστική (τελευταία)

*Στον Α’ γύρο: VFB Όλντενμπουργκ – Ντιναμό Δρέσδης 1-3

ΝΤΙΝΑΜΟ ΔΡΕΣΔΗΣ

Προηγούμενο ματς: Την απόλυτα αυτοκτονία βίωσε στο Μέπεν, όπου απέναντι στην ομώνυμη υποβιβασμένη ομάδα ηττήθηκε με 4-1 την περασμένη αγωνιστική. Με κυνισμό πήρε το προβάδισμα με πέναλτι στο 24′, αλλά όλα άλλαξαν στην επανάληψη όταν και έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 68′ και ένα λεπτό μετά ισοφαρίστηκε. Κατέρρευσε ολοσχερώς στην συνέχεια και με αριθμητικό μειονέκτημα δέχτηκε άλλα τρία γκολ μέχρι το φινάλε (78′, 82′, 90+4′).

Ήταν αγκαλιά με την άνοδο, θα μπορούσε κανείς να πει πως την είχε αγκαλιάσει δύο αγωνιστικές πριν, αλλά παρότι είχε δύο παιχνίδια απέναντι σε ομάδες που υποβιβάστηκαν, κατάφερε να χάσει το ένα και πλέον βρίσκεται στο -1 από Όσναμπρικ και Βέχεν, ενώ υστερεί και στην ισοβαθμία με την Σάαρμπρικεν. Θέλει προφανώς μόνο νίκη απόψε, θα πάρει και την δύναμη από τον κόσμο της. Τιμωρημένος ο Ακοτό, τραυματίες οι Μπορκόφσκι, Κούλκε, Σέο, Βλαχοδήμος, Μελιτσένκο και Βαϊνράουχ.

Ντιναμό Δρέσδης Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*Σκοράρει πρώτη στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

VFB ΟΛΝΤΕΝΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Έχοντας υποβιβαστεί, φιλοξένησε την Σβικάου την προηγούμενη εβδομάδα από την οποία και έχασε με ανατροπή (1-2). Προηγήθηκε μόλις στο 6′, η φιλοξενούμενη απάντησε με το ξεκίνημα της επανάληψης (46′), λίγο πριν το τέλος έμεινε με παίκτη λιγότερο (85′) και στην τελευταία φάση του αγώνα (90+3′) δέχτηκε την ολική ανατροπή.

Ακόμη και να κέρδιζε το παιχνίδι απέναντι στην Σβικάου, θα έπρεπε να κερδίσει με τουλάχιστον πέντε γκολ διαφορά σήμερα την Ντιναμό Δρέσδης και παράλληλα να χάσει η Έσσεν. Το σενάριο αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει πραγματικότητα, κατά συνέπεια κατέβηκε να δώσει το ματς με το αίσθημα της ήδη υποβιβασμένης. Τιμωρημένοι οι Στεντέρα, Πλάουτζ και Στάλκε, τραυματίες οι Ένγκελ και Κίσιλ.