18η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για σήμερα αντί για τις αρχές του Αυγούστου, καθώς εκείνη την περίοδο η Χάμαρμπι θα έχει ευρωπαϊκές υποχρεώσεις.

*Η Χάμαρμπι επικράτησε και στα οκτώ τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ντέγκερφορς.

*Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Χάμαρμπι – Ντέγκερφορς 3-1

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της ΑΪΚ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με το πέναλτι του Κάμπος στο 12ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 69′ με τον Σάλμον.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ντέγκερφορς, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες κόντρα σε Γκέτεμποργκ (6-0 εκτός), Νόρκεπινγκ (0-2 εντός) και Χάκεν (6-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Σόλμπεργκ υποδέχθηκε την ΑΪΚ, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, παρότι δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση, στο φινάλε του ημιχρόνου.

Αυτή ήταν μόλις η τρίτη φετινή της νίκη (3-0-6), οπότε και με μόλις εννέα βαθμούς βρίσκεται στο δεύτερο μισό της κατάταξης. Αξιοσημείωτο, το γεγονός ότι και οι τρεις νίκες ήρθαν μπροστά στο κοινό της (3-0-2). Εκτός αποστολής για δεύτερο διαδοχικό ματς ο αμυντικός Σιν Σάμπετκαρ, καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

Ντέγκερφορς Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 44′ με τον Σάντικου, έμεινε με δέκα παίκτες στο 63′, όταν και αποβλήθηκε ο Κουρτουλούς, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση με πέναλτι στο 87ο λεπτό.

Αήττητη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι έμεινε η Χάμαρμπι, μετρώντας μια νίκη και δυο ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρτί Σιφουέντες φιλοξενήθηκε από τη Γκέτεμποργκ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Ούσα ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο φινάλε αυτού. Είχε τον έλεγχο στην πορεία, τουλάχιστον μέχρι να μείνει με δέκα παίκτες, καθώς έκτοτε οι γηπεδούχοι έγιναν πιο πιεστικοί και ισοφάρισαν με πέναλτι προς το τέλος.

Εξακολουθεί να μην πείθει με τη μέχρι τώρα παρουσία της, έφτασε μόλις τους έντεκα βαθμούς και είναι στο +2 από την αποψινή της αντίπαλο. Απέσπασε μόλις ένα βαθμό στις πέντε εξόδους της (0-1-4). Κανονικά υπολογίζεται ο πορτιέρο Όλιβερ Ντόβιν, παρότι χτύπησε στο κεφάλι κόντρα στη Γκέτεμποργκ. Νέα προσθήκη στο απουσιολόγιο, ο Έντβιν Κουρτουλούς, που θα εκτίσει τιμωρία.