*Η αναμέτρηση διεξάγεται στο στάδιο “Tallaght” και όχι τη φυσική έδρα της Ντάνταλκ

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους

Ντάνταλκ – Μόλντε στο Pamestoixima.gr Advertisement

ΝΤΑΝΤΑΛΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ντάνταλκ έκανε την έκπληξη και μπήκε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και αυτή η διοργάνωση είναι ο στόχος της και για την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Δεν έχει καταφέρει να πραγματοποιήσει την περσινή της πορεία στο πρωτάθλημα, όμως είναι στην τρίτη θέση και κρατά την τύχη στα χέρια της αναφορικά με το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Νίκησε τη Ντέρι (1-2) στο τελευταίο ματς στην Premier Division και επέστρεψε στις επιτυχίες, ύστερα από την ισοπαλία με αντίπαλο Μποέμιανς εντός έδρας.

Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες στα πρόσφατα τέσσερα παιχνίδια για τη Ντάνταλκ, η οποία απέκλεισε την Κλάκσβικ (3-1) για να παίξει στους ομίλους της διοργάνωσης. Δεύτερη φορά που επιτυγχάνει να μπει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, έπειτα από τη σεζόν 2016-17. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν είναι διαθέσιμος ο Μάσεϊ διότι είναι σε στάδιο αποθεραπείας, ενώ είναι αμφίβολοι οι Οντούγουα και Κέλι, οι οποίοι δεν αγωνίστηκαν στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 1-2 της Ντέρι, εκτός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 7’ ο Μάρεϊ σκόραρε για το 0-1 και στο 16’ ο Φλόρες σημείωσε το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων. Στο 18’ απάντησε ο Κόουλ για το 1-2 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος παρά τις ευκαιρίες δε σημειώθηκε γκολ.

ΝΤΑΝΤΑΛΚ Στατιστικά

*4/6 ματς με N/G (δες το στο pamestoixima.gr)

*3/5 παιχνίδια έληξαν με under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 5/10 ματς εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΜΟΛΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μόλντε πήρε σπουδαία νίκη στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην Ιρλανδία για την πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Επιβλήθηκε της αήττητης έως τότε και πρωτοπόρου της Eliteserien, Μπούντε/Γκλιμτ (4-2) εντός έδρας, θυμίζοντας την ομάδα που κατέκτησε το πρωτάθλημα στη Νορβηγία πέρυσι. Δεύτερη σερί επιτυχία για το συγκρότημα του Έρλινγκ Μόε, που νίκησε και τη Μπραν (1-2) στο αμέσως προηγούμενο.

Δεν έχει ελπίδες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, όμως θα δώσει τη μάχη της για τη δεύτερη θέση και το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Ο μεγάλος στόχος φέτος ήταν η είσοδος στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, όμως δεν τα κατάφερε καθώς αποκλείστηκε στα πλέι οφ από τη Φερεντσβάρος. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Νορβηγός τεχνικός δεν αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα απουσιών. Χάραλντσαϊντ και Σέλσταντ δεν επηρεάζουν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 4-2 της Μπούντε/Γκλιμτ εντός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 30’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα, όμως η Μόλντε απάντησε με τον Άικρεμ στο 32’ και τον Ομοϊγουάνφο στο 44’ για το 2-1 του ημιχρόνου. Στο 47’ σκόραρε τρίτο γκολ με τον Χέσταντ και πάλι ο Άικρεμ στο 52’ έκανε το 4-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 62’.