9η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΝΤΑΛΚΟΥΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Μπράγκε, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Ντάλκουρντ, μετά και τη νίκη επί της Σκέβντε (3-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε με υπηρεσιακό τεχνικό από τη Μπράγκε, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Αρκετά ισορροπημένο ματς, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, ωστόσο αμφότερες αποδείχθηκαν αρκετά άστοχες στην τελική προσπάθεια. Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους επτά συνολικά σε οκτώ παιχνίδια, όσους έχει και η Γιόνσεπινγκ.

Ντάλκουρντ Στατιστικά

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΣΤΕΡΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Γιόνσεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε δυο φορές το προβάδισμα με τον Γκράνατ (36′, 84′), για να δεχθεί ισάριθμες φορές την ισοφάριση (56′, 90’+6).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Βαστέρας. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον υποδέχθηκε τη Γιόνσεπινγκ, με την οποία έμεινε στο 2-2. Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε την επιθετική πρωτοβουλία και παρότι έδειχνε ότι θα πάρει τη νίκη, λύγισε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Κάπως έτσι, έφτασε τους έξι βαθμούς, παραμένοντας χαμηλά στην κατάταξη και στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο.