*Πέμπτος γύρος του FA Cup Αγγλίας. Νοκ-άουτ αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, στα πλαίσια της 36ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Στο 33’ ο Τζόνσον έχασε πέναλτι για τη Νότιγχαμ και στο 69’ ο Σαρπ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Το τελικό 1-1 διαμόρφωσε ο Γέιτς στο 90+5’.

Αδικημένη θα μπορούσε να θεωρηθεί η Νότιγχαμ Φόρεστ από το ισόπαλο αποτέλεσμα κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Στο πρώτο μέρος μπήκε πολύ δυνατά και πίεζε συνεχώς τους γηπεδούχους, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, καθώς και πέναλτι. Στην επανάληψη οι ισορροπίες άλλαξαν, με τους γηπεδούχους να απειλούν περισσότερο, ώσπου κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Παρά τις λιγότερες ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο η Νότιγχαμ, βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την ευκαιρία να κάνει το βήμα παραπάνω στο κύπελλο έχει, καθώς θα αντιμετωπίσει μια πολύ γνώριμη και συνάμα ισάξια αντίπαλο, τη Χάντερσφιλντ. Έχει το πλεονέκτημα έδρας, θα προσπαθήσει φυσικά να το εκμεταλλευτεί, όπως άλλωστε συνηθίζει να κάνει εδώ και δύο μήνες. Ενδιαφέρον είναι το γεγονός πως η τελευταία εντός έδρας ήττα της ήταν στα τέλη του Δεκέμβρη από τη Χάντερσφιλντ (0-1), στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Μάλιστα είναι η μοναδική ομάδα που κατάφερε να περάσει από την έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ, αλλά και να την κρατήσει στο μηδέν επιθετικά στα τελευταία δώδεκα παιχνίδια που έδωσε στο γήπεδό της σε όλες τις διοργανώσεις. Θα λείψει σίγουρα ο επιθετικός της Γκραμπάν, ενώ επιστρέφει ο βασικός τερματοφύλακας Σάμπα.

Νότιγχαμ Φόρεστ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Under 2.5 στις 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Πιτέρμπορο με σκορ 3-0, στα πλαίσια της 36ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε ο Σινάνι στο 3’ και τα τέρματα διπλασίασε ο Λις στο 7’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ίδιος με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 72’.

Πολύ εύκολη νίκη για τη Χάντερσφιλντ απέναντι στην Πιτέρμπορο, όπως άλλωστε φάνηκε και από το τελικό σκορ. Κυριάρχησε από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και κατάφερε να βρει δίχτυα από πολύ νωρίς προκειμένου να «καθαρίσει» το παιχνίδι.

Ερχόμενη από μια σχετικά «ξεκούραστη» νίκη η Χάντερσφιλντ, θέλει να εξαντλήσει όσες πιθανότητες έχει για πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Αγγλίας. Συνεχίζει το τεράστιο αήττητο σερί των τελευταίων τριών μηνών ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, με την τελευταία εκτός έδρας ήττα της να είναι στα τέλη του Νοέμβρη απέναντι στην Κπρ (1-0). Έχει δείξει την ικανότητά της στο σκοράρισμα εδώ και πολύ καιρό, ενώ πολύ σταθερή και αποτελεσματική είναι και η αμυντική της λειτουργία σε πολλές αναμετρήσεις της. Φυσικά δεν έχει το πλεονέκτημα στην αναμέτρηση λόγω έδρας, όμως οι πιθανότητες πρόκρισής της είναι αρκετές, όπως επίσης και η πρόσφατη προϊστορία μεταξύ των δύο ομάδων την ευνοεί. Τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία μετράει στα τελευταία πέντε παιχνίδια της, έχοντας πετύχει 9 γκολ, ενώ έχει δεχθεί μόλις 2. Η σημαντική της απώλεια είναι ο κεντρικός αμυντικός Κόλγουιλ, ο οποίος βρέθηκε θετικός στον Covid-19 και βρίσκεται σε καραντίνα.