*41η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Τζίλιγχαμ-Νορθάμπτον 0-2

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νορθάμπτον έχασε 3-0 εκτός έδρας από την Νιούπορτ, πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, αφού τα δύο γκολ τα δέχθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα από πέναλτι του Μπογκλ στο 91’ και από τον ΜακΝιλ στο 96ο λεπτό. Είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από γκολ του Μπογκλ στο 43ο λεπτό και ενώ μέχρι εκείνο το σημείο ήταν η καλύτερη και πιο επικίνδυνη ομάδα.

Η Νορθάμπτον ηττήθηκε με 3-0 εκτός έδρας από την Νιούπορτ, αν και το σκορ την αδικεί, χάνοντας ξανά έπειτα από οκτώ αγώνες στους οποίους είχε πέντε νίκες. Και ειδικά στο γήπεδό της είναι αήττητη εδώ και τέσσερα παιχνίδια, με ισοπαλία μετά από τρεις σερί νίκες εκεί.

Παρά την τελευταία ήττα, παραμένει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, αλλά έφτασε σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από την τέταρτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο. Και βρίσκεται πλέον στο +7 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί πουθενά!

Συνεχίζουν να απουσιάζουν οι τραυματίες Φοξ (ΜΕ), Χάροπ (ΜΕ) ενώ πρόσφατα χτύπησαν ο αμυντικός Μαγκλόιρ και ο μέσος ΜακΓουίλιαμς, με τον τεχνικό της Μπρέιντι να δηλώνει πώς οι Μαγκλόιρ, Φοξ δεν θα παίξουν ξανά φέτος! Και ο Οντιμάγιο (ΑΜ) που επέστρεψε στον προηγούμενο αγώνα, ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και είναι αμφίβολος, όπως και ο αμυντικός ΜακΓκόουαν που αποχώρησε τραυματίας από το τελευταίο παιχνίδι.

Νορθάμπτον Στατιστικά

*Εχει τρεις σερί αγώνες με 2-3 γκολ

*Εχει 12/23 under 2,5 εντός έδρας, 11/20 στο πρωτάθλημα

*Εχει 12/23 G/G εντός έδρας, 10/20 στο πρωτάθλημα

*Οι 10 από τους 20 εντός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα ήταν Χ στο ημίχρονο

ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Τζίλιγχαμ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Ντόνκαστερ, χάρη σε γκολ του Νίκολς στο 44ο λεπτό, λίγο αφότου είχε γλιτώσει από το δοκάρι της το να βρεθεί πίσω στο σκορ.

Η Τζίλιγχαμ επικράτησε με 1-0 εντός έδρας την Ντονκάστερ, πετυχαίνοντας τρίτη νίκη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες, ενώ μακριά από την έδρα της έχει δύο συνεχόμενες ήττες, χωρίς να κερδίζει στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έχει παίξει εκτός.

Συνεχίζει να έχει πάντα τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας της, αλλά έχει ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, ούσα στην 19η θέση του, έχοντας αποκτήσει σημαντική απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +9 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμού οι μακροχρόνια τραυματίες γκολκίπερ Μέιναρντ – Μπρούερ και ο επιθετικός Χάριοτ, αλλά και οι πιο πρόσφατα χτυπημένοι μέσοι Λι, Ριβς και οι επιθετικοί Κάσκετ, Γουόκερ, με τους Ριβς, Γουόκερ να μην αναμένεται να παίξουν ξανά φέτος. Αμφίβολη είναι και η συμμετοχή του αμυντικού Μάστερσον που χτύπησε στο κεφάλι στον τελευταίο αγώνα.