*23η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Σίδνεϊ – Νιουκάστλ Τζετς 4-0

* Τέσσερα σερί Ν/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΤΖΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Οι Νιούκαστλ Τζετς έφεραν 0-0 εκτός έδρας με την Μέλμπουρν Σίτι αν και δέχθηκαν ένα γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ. Και προς το τέλος γλίτωσε την ήττα σε μία μεγάλη φάση της αντιπάλου της.

Οι Νιουκάστλ Τζετς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 εκτός έδρας με την Μέλμπουρν Σίτι, με αρκετή δόση τύχης, αλλά τουλάχιστον απέφυγαν άλλη μία ήττα!

Και μπορεί να μην έχουν πανηγυρίσει κάποια νίκη στα εννιά τελευταία τους παιχνίδια, όμως έχουν πέντε ισοπαλίες στο ίδιο διάστημα.

Η τελευταία νίκη τους έχει επιτευχθεί εντός, πέντε αγώνες πιο πίσω, με δύο ήττες και τρεις ισοπαλίες σε αυτούς τους αγώνες.

Για μία ακόμη σεζόν αγωνίζονται για τη χαρά της συμμετοχής, χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ίσως να επιθυμούν να αποφύγουν την τελευταία θέση, εκεί που βρίσκονται τώρα, στο -1 από δύο ομάδες ακριβώς από πάνω της.

Νιουκάστλ Τζετς Στατιστικά

*7/12 over 2,5 εντός έδρας

*8/12 G/G εντός έδρας

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Το Σίδνεϊ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Περθ Γκλόρι, αν και προηγήθηκε με πέναλτι του Λόλεϊ στο 25’. Αλλά στο 34’ έμεινε με παίκτη λιγότερο και το πλήρωσε, αφού δεν άντεξε και ισοφαρίστηκε από τον Ματζεκοτούνμι στο 72ο λεπτό.

Το Σϊδνεϊ έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με την Περθ Γκλόρι, κυρίως επειδή έμεινε νωρίς με παίκτη λιγότερο. Τουλάχιστον απέφυγε την ήττα, μένοντας στη μία που έχει γνωρίσει στα 10 τελευταία παιχνίδια όπου έχασε μόνο στο γήπεδο της πρωτοπόρου Γουέλινγκτον Φίνιξ, με τέσσερις νίκες στο ίδιο διάστημα.

Έχει ανέβει στο βαθμολογικό πίνακα, είναι πλέον στην 4η θέση του, που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, αποκτώντας και μία μικρή απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +5 από την έβδομη που δεν οδηγεί πουθενά.

Αλλά αυτό που μετράει περισσότερο είναι πώς δείχνει σιγά – σιγά να επιβεβαιώνει τον τίτλο μίας διεκδικήτριας του πρωταθλήματος, έχοντας κατακτήσει άλλωστε και το κύπελλο της χώρας.