ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΠΟΕΛ Προγνωστικά

13η αγωνιστική

*Αήττητος ο ΑΠΟΕΛ εδώ και 32 συνολικά παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο, κόντρα στη σημερινή του αντίπαλο, μετρώντας 29 νίκες και τρεις ισοπαλίες. Τελευταία του ήττα από τη Νέα Σαλαμίνα ήταν το Νοέμβριο του 2011, με 1-0 για το πρωτάθλημα.

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 44ο λεπτό με τον Ντορεγαράι, για να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 90′ με τον Κλίμοβιτς.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Νέα Σαλαμίνα, βάζοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη φιλοξενήθηκε από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, στην έδρα του οποίου επικράτησε με 0-2.

Εμφανώς βελτιωμένη στην εικόνα της, ειδικά στους τομείς που χρειαζόταν να βρει λύσεις και που τις στέρησαν αρκετούς βαθμούς, βρίσκοντας παράλληλα δίχτυα από μια φορά στο φινάλε του κάθε ημιχρόνου. “Το πλάνο λειτούργησε άψογα. Είχαμε τρεξίματα και θεωρώ ότι δεν κινδυνέψαμε από τον αντίπαλο. Πετύχαμε δύο τέρματα και αποδείχθηκε μια επαγγελματική νίκη χωρίς να θυμίσουμε όμως τις προηγούμενες εμφανίσεις μας”, δήλωσε ο κόουτς Πουρσαϊτίδης.

Κάπως έτσι “σκαρφάλωσε” στην έβδομη θέση και βρίσκεται μια ανάσα από τα πλέι οφ του πρωταθλήματος, αν και υπάρχει ακόμη αρκετός δρόμος. Ηττήθηκε όμως και στα δυο πιο πρόσφατα εντός της, κόντρα σε Πάφο (0-2) και Άρη Λεμεσού (1-3). Ενόψει της σημερινής δύσκολης αναμέτρησης, δεν υπολογίζεται λόγω καρτών ο Σεργίου, ενώ πολύ δύσκολα θα δώσει το παρόν και ο Καρλίτος.

Νέα Σαλαμίνα Στατιστικά

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΠΟΕΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Ομόνοιας, για το πρωτάθλημα. Απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 25ο λεπτό, για να βρει στην πορεία δίχτυα με τους Ντβάλι (45’+1), Κβιλιτάια (60′), Μαρκίνιος (πεν. 68′) και Εφρέμ (90’+2).

Αήττητο σερί εννέα αγώνων για τον ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα, έχοντας επτά νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς υποδέχθηκε την Ομόνοια, στο μεταξύ τους τοπικό ντέρμπι, την οποία και συνέτριψε με 4-0.

Το παιχνίδι μετατράπηκε από νωρίς σε παράσταση με ένα ρόλο, καθώς η Ομόνοια έμεινε με παίκτη λιγότερο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Αντιθέτως, ο ΑΠΟΕΛ είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκε λίγο πριν την ανάπαυλα, για να βρει ακόμη τρεις φορές δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του.

Αυτή ήταν και η έκτη διαδοχική του νίκη, που τον φέρνει παράλληλα στο -3 από την κορυφή της κατάταξης. Θα προσπαθήσει να δώσει συνέχεια τώρα στις επιτυχίες, καθώς μια πιθανή νέα επικράτηση σήμερα, θα τον φέρει πιο κοντά στην πρωτοπόρο Πάφο. Πανηγύρισε το διπλό και στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους του, έχοντας δεχθεί μόλις ένα τέρμα.

Συμπλήρωσαν κάρτες και θα εκτίσουν τιμωρία οι Γκιόργκι Κβιλιτάια, Χρίστος Γουίλερ και Λούκας Βιγιαφάνιες. Κανονικά υπολογίζεται ο Άντον Μάγκλιτσα για το σημερινό παιχνίδι, καθώς ξεπέρασε πλήρως το πρόβλημα τραυματισμού του. Την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή των Φράνκο Φεράρι, Ματέο Σούσιτς και Τάσου Δώνη, με τις πιθανότητες για τον Έλληνα εξτρέμ να μην είναι υπέρ του.