*15η αγωνιστική

ΝΑΟΥΤΙΚΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Ναούτικο έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Τομπένσε, σε έναν αγώνα που ισοφαρίστηκε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων από ένα πέναλτι «εφεύρεση» του διαιτητή, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σιέλ. Επαιζε μάλιστα με παίκτη λιγότερο μετά το 54’, έχοντας ανοίξει το σκορ με τον Αμαρίλντο στο 38ο λεπτό.

Η Ναούτικο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Τομπένσε, χάρη σε μία απίστευτη απόφαση του διαιτητή που έδωσε εις βάρος της πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων! Και ενώ ήδη έπαιζε με παίκτη λιγότερο για περίπου 35 καθαρά αγωνιστικά λεπτά. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία της στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, ενώ ειδικά στο γήπεδό της δεν έχει νίκη εδώ και πέντε παιχνίδια, έχοντας κερδίσει μόνο την Οπεράριο εντός στο εθνικό πρωτάθλημα!

Είναι πάντα πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, εντός ζώνης υποβιβασμού αυτή τη στιγμή, αλλά σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο -1 συγκεκριμένα, από μία θέση παραμονής. Και μάλιστα μπορεί να βρεθεί εκεί ακόμη και με ισοπαλία απόψε.

Ούτε λίγο, ούτε πολύ, θα της λείψουν 14 παίκτες απόψε! Στους ήδη τραυματίες Κιέζα (ΕΠ), Λέο Πάσος (ΕΠ), Ζοάο Πάουλο (ΑΜ), Ερέντα (ΑΜ), Μπράιαν (ΑΜ), Αϊλτον (ΑΜ), Λουίς Φελίπε (ΜΕ) προστέθηκαν και οι Μπρούνο Φερέιρα (ΤΕ), Νιλτίνιο (EΠ), Ντζαβάν (ΜΕ), ενώ ο μέσος Ζουνίνιο Καρπίνια πήρε άδεια για οικογενειακούς λόγους! Και μπορεί να επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Καρλάο, αυτή τη φορά τιμωρημένοι είναι ο γκολκίπερ Λούκας Πέρι, ο μέσος Ζιν Κάρλος και ο αμυντικός Βίκτορ Φεράζ.

Ναούτικο Στατιστικά

*Εχει 18/21 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*Εχει 11/18 under 2,5 εντός έδρας, 6/7 στο εθνικό πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ, Κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777, Παίξτε Υπεύθυνα.

ΚΡΙΣΙΟΥΜΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Κρισιούμα κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Βίλα Νόβα, σκοράροντας με ένα πολύ αυστηρό πέναλτι που κέρδισε και το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μαρκίνιος Γκάμπριελ στο 29’. Αλλά γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις από ισοφάριση, έχοντας όμως και η ίδια πολλές ευκαιρίες και ένα δοκάρι για να πετύχει δεύτερο τέρμα.

Η Κρισιούμα επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Βίλα Νόβα, ούσα λίγο καλύτερη από την αντίπαλο της, παρόλο που κέρδισε με ένα πολύ αυστηρό πέναλτι. Και αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες για το εθνικό πρωτάθλημα, έχοντας κερδίσει και στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της εκτός έδρας, η μοναδική νίκη μακριά από το γήπεδό της σε αυτόν τον θεσμό.

Είναι στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 7η θέση του, αλλά από πλευράς βαθμών είναι ελάχιστα πιο κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού, στο +5 για την ακρίβεια, απ’ ότι στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου, στο -6 συγκεκριμένα. Εχει βέβαια και τον σημερινό αγώνα να δώσει.

Ο μέσος Λέο Γκονσάλβες χτύπησε σοβαρά και δύσκολα θα παίξει φέτος, ενώ εδώ και αρκετό καιρό λείπει και ο επίσης τραυματίας επιθετικός Τιάγκο Μάρκες, τραυματίστηκε και θα λείψει για λίγο διάστημα και ο επιθετικός Ραφαέλ Βίλου, ενώ επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Ράιαν, αυτή τη φορά τιμωρημένος είναι ο πρώτος της σκόρερ και βασικότατος μέσος Μαρκίνιος Γκάμπριελ.