*Στον Α’ γύρο (5/11): Καμπούρ – Ναϊμέγκεν 0-1

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-4-3).

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Με απίστευτο τρόπο έχασε μια τεράστια πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, αφού αποκλείστηκε από την Φέγενορντ εκτός έδρας. Ήταν μπροστά με 0-2 στο σκορ, αιφνιδιάζοντας απόλυτα την αντίπαλο της, ωστόσο κατάφερε να δεχτεί δύο γκολ στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση. Στο 96′ πήρε ξανά το προβάδισμα αλλά υπέστη την ανατροπή με δύο γκολ στο 98′ και στο 116′ αντίστοιχα. Παρόλα αυτά, είχε τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει για τελευταία φορά δύο λεπτά μετά. Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου ηττήθηκε με 5-3.

Μεγάλη η απογοήτευση για την έκβαση του αγώνα κυπέλλου απέναντι στην Φέγενορντ, κατέβαλλε τεράστια προσπάθεια και έδωσε ότι είχε προκειμένου να κάνει την έκπληξη. Καλείται να ανασκουμοωθεί και να εστιάσει στο πρωτάθλημα, εκεί όπου τα πράγματα πηγαίνουν αρκετά καλά, με την ίδια να βρίσκεται στην 9η θέση. Στο πιο πρόσφατο, ηττήθηκε δίκαια από την Γκόου Αχέντ με 1-0.

“Ότι έγινε στο Ρότερνταμ πρέπει να το αφήσουμε πίσω μας, η σεζόν ακόμα έχει πολύ δρόμο και δεν έχουμε την πολυτέλεια να μείνουμε σε ένα αποτέλεσμα. Οι παίκτες έδωσε την ψυχή τους και η προσπάθεια που κάναμε ήταν συγκινητική”, σχολίασε ο τεχνικός Μέιχερ.

Μακροχρόνιος τραυματίας ο εφεδρικός μέσος Ντε Βολφ και ο κίπερ Ρουφς.

Nαϊμέγκεν Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

ΚΑΜΠΟΥΡ

Προηγούμενο ματς: Δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική ούτε λίγο στο εντός έδρας παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στον Άγιαξ, υπέστη δίκαια βαριά ήττα με 0-5. Ακίνδυνη επιθετικά, λίγη και σε άλλους τομείς, όπως την ανάπτυξη και την αμυντική λειτουργία της. Βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο 36′, έχασε μια καλή ευκαιρία για να μειώσει και στην επανάληψη δέχτηκε άλλα τρία τέρματα σε ρυθμό ρελαντί.

Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενε το συγκεκριμένο παιχνίδι για να ανέβει βαθμολογικά και ψυχολογικά η ομάδα του Λεουβάρντεν, αναμφίβολα βρίσκεται σε δεινή θέση και δείχνει οι δυνατότητές της να είναι φέτος εξαιρετικά περιορισμένες. Βρίσκεται μόνη της στην τελευταία θέση μετά την ισοπαλία της Γκρόνινγκεν. Θέλει να επιστρέψει άμεσα στα θετικά αποτελέσματα, ποντάροντας σήμερα σε πιθανή κόπωση της αντιπάλου.

“Μπορούμε να δείξουμε πράγματα στο παιχνίδι μας, το ματς της περασμένης αγωνιστικής ήταν αρκετά δύσκολο, όπως φάνηκε και από το τελικό σκορ. Έχουμε άμεση ανάγκη από νίκες, πρέπει να τα δίνουμε όλα για το αποτέλεσμα”, παραδέχτηκε ο τεχνικός Ούλτεε.

Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο βασικός μέσος Γιάκομπς, ο αναπληρωματικός αριστερός μπακ Χούλιτ, ο βασικός μεσοεπιθετικός Μαλούν και ο στόπερ ΜακΊντος.