*Ντέρμπι της πρωτεύουσας.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Άαρχους, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη περισσότερο από το 23ο λεπτό, βρήκε τρεις φορές δίχτυα με τους Βας (πεν. 25′), Ομοϊχουάνφο (40′) και Βαλίς (52′).

Από την πέμπτη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Μπρόντμπι, πιστοποιώντας ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γέσπερ Σόρενσεν φιλοξενήθηκε από την Άαρχους, από την έδρα της οποίας “απέδρασε” με το διπλό, μετά και το τελικό 0-3. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στα μέσα του ημιχρόνου, σκόραρε δις μέχρι την ανάπαυλα, ενώ βρήκε και τρίτη φορά δίχτυα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 18 βαθμούς στις οκτώ πρώτες στροφές, έχοντας δεχθεί παράλληλα μόλις ένα τέρμα σε αυτό το νικηφόρο σερί που έχει φτιάξει. Μοναδικό ερωτηματικό για τον κόουτς Σόρενσεν είναι ο Χένρικ Χεγκχάιμ.

Μπρόντμπι Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Γαλατασαράι, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Ελιουνούσι (35′) και Ντιόγκο Γκονσάλβες (58′), όμως έμεινε με δέκα παίκτες στο 73ο λεπτό όταν και αποβλήθηκε ο Γέλερτ, για να δεχθεί την ισοφάριση στην πορεία (86′, 88′).

Με το βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε από την Κωνσταντινούπολη η Κοπεγχάγη, στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Γιάκομπ Νέεστρουπ φιλοξενήθηκε από τη Γαλατασαράι, με την οποία έμεινε στο 2-2. Μπορεί να μην ήταν καλύτερη και να στάθηκε τυχερή ορισμένες φορές, ωστόσο εκμεταλλευόμενη τα κενά στην τουρκική άμυνα πήρε σαφές προβάδισμα πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας. Λίγο αργότερα όμως έμεινε με παίκτη λιγότερο, δέχθηκε πίεση και εν τέλει την ισοφάριση με δυο γκολ στο φινάλε.

Στρέφει τώρα την προσοχή της στις εγχώριες υποχρεώσεις, όπου και έρχεται από το εκτός 2-2 με τη Νόρντζελαντ. Ψάχνει αντίδραση στο σημερινό ντέρμπι, όπου θα προσπαθήσει να δείξει κάτι καλύτερο, ειδικά στο ανασταλτικό κομμάτι. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Κοτσολάβα, Μποϊλέσεν και Κορνέλιους.