11η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΠΡΟΜΑΠΟΪΚΑΡΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Έρεμπρο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 26′ με το πέναλτι του Χολμ, για να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 80′ με τον Βάσιτς. Με δέκα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις.

Με θετικό αποτέλεσμα πήγε στη διακοπή η Μπρομαποϊκάρνα. Την τελευταία αγωνιστική, είχε φιλοξενηθεί από την Έρεμπρο, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Σε ένα ματς που ήταν αρκετά ισορροπημένο, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, για να πάρει και το τρίποντο.

Κάπως έτσι άνοιξε στους έξι της διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη, παρότι το πρωτάθλημα έχει ακόμη αρκετό δρόμο. Εντός έδρας παραμένει αήττητη, καθώς σε πέντε αντίστοιχα παιχνίδια, έχει απολογισμό τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία.

Μπρομαποϊκάρνα Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 9/11 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-2 από τη Χάμαρμπι, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (18′, 25′), για να μειώσει απλά στο τελικό αποτέλεσμα με τον Μπέργκμαρκ-Βίμπεργκ στο 37ο λεπτό.

Από την πλευρά της, η Έστερ πανηγύρισε δυο σερί νίκες πριν τη διακοπή. Στην πιο πρόσφατη από αυτές, υποδέχθηκε τη Γιόνσεπινγκ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση από την αντίπαλό της.

Είχε προηγηθεί το διπλό 1-2 επί της Τρέλεμποργκ, που την εδραιώνει στην τέταρτη θέση με 19 βαθμούς και στο -4 από την κορυφή και τη Χάλμσταντ. Αρκετή καλή η εικόνα που δείχνει μακριά από την έδρα της, όπου σε πέντε αντίστοιχα παιχνίδια, έχει τέσσερις νίκες και μια ήττα.