ΜΠΟΥΡΓΚΟΣ - ΕΪΜΠΑΡ Προγνωστικά

19η αγωνιστική

*Μετρούν 7/9 αναμετρήσεις με No Goal μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Έιμπαρ δεν έχει υποστεί ήττα από τη Μπούργος στα πρόσφατα 6 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Πονφεραδίνα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 31’ ο Γκασπάρ Κάμπος σκόραρε για το 0-1, όμως στο 38’ ο Βαγέχο ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 69’ ο Ελ Γκεζουανί πέτυχε δεύτερο τέρμα για τους φιλοξενούμενους και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπούργος επέστρεψε άμεσα στις νίκες όσον αφορά το πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας της Πονφεραδίνα (1-2) και εξακολουθεί να βρίσκεται στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Νωρίτερα, απλά έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Σαραγόσα (2-2), χάρη σε ένα τέρμα στις καθυστερήσεις. Τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία πέντε παιχνίδια στη Σεγούντα Ντιβισιόν για το συγκρότημα του Χουλιάν Καλέρο που έχει την ευκαιρία με νίκη να περάσει στην πρώτη θέση της κατάταξης. “Τίποτα απ’ όσα έχουμε καταφέρει δε μας έχει χαριστεί”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπούργος. Στο αγωνιστικό κομμάτι, εξέτισαν οι Αϊτόρ Κόρδομπα και Μίκι Μουνιόθ, όμως είναι εκτός ο τραυματίας Άντι.

Μπούργος Στατιστικά

*7/10 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*6/10 αναμετρήσεις είχαν “2-3 τέρματα”

*Δέχεται γκολ σε 3/10 ματς εντός έδρας

ΕΪΜΠΑΡ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1, εντός έδρας, εναντίον της Ουέσκα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 34’ ο Ντάνι Εσκρίτσε σκόραρε για το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 86’ ο Κόρπας ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι για το 1-1 και στο 90+2’ ο Ρουμπέν Πουλίδο χρεώθηκε αυτογκόλ και έδωσε τη νίκη στην Έιμπαρ.

Η Έιμπαρ πήρε μια… παλικαρίσια νίκη απέναντι στην Ουέσκα (2-1) στο “Ιπουρούα”, παρότι ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης. Πραγματοποίησε επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά και επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες στα τελευταία πέντε παιχνίδια για το συγκρότημα του Γκαΐθκα Γκαριτάνο που δεν έχει παρουσιάσει τη σταθερότητα που θα επιθυμούσε για να είναι στην πρώτη δυάδα της κατάταξης. Ωστόσο, μπήκε ξανά στην εξάδα και έχει την ευκαιρία με νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων να κερδίσει περισσότερες θέσεις στη μάχη για την άνοδο στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Όσον αφορά την αποστολή, επέστρεψε στη δράση ο Αρμπίγια και ίσως παίξει βασικός, όμως είναι εκτός οι Κίκε Γκονθάλεθ, Ακέτσε και Βενάνσιο.