* 19η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Ντούισμπουργκ – Μπόχουμ 1-1

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Μπόχουμ με αντίπαλο την Ντούισμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Μπόχουμ παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Ντούισμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Μπόχουμ παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΜΠΟΧΟΥΜ

Μετά από έξι αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, η Μπόχουμ επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα πριν τη χειμερινή διακοπή, καθώς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σαν Πάουλι (2-1 εκτός έδρας). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Σόμπιεχ στο 34’. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 49’ ο Σνάιντερ διπλασίασε τα τέρματά τους, μετά την ασίστ του Σαχίν. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 75’ με τον Χίντερσεερ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η Μπόχουμ ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Λοσίγια στο 89’. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Μπόχουμ για την ίδια διοργάνωση παραμένει αήττητη (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες). Στις τρεις κράτησε ανέπαφη την εστία της, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Σήμερα αντιμετωπίζει την Ντούισμπουργκ στο μεταξύ τους «Revierderby», της οποίας επικράτησε εντός έδρας για τελευταία φορά την 1η Αυγούστου του 2015 (3-0). Με τη μορφή δανεισμού από τη Χόφενχαϊμ μέχρι το καλοκαίρι αποκτήθηκε ο Οχς (ΜΕ).

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Μπόχουμ από την Άαχεν σε φιλική αναμέτρηση.

Στατιστικό: Η Μπόχουμ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Ντούισμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

Το Μπόχουμ – Ντούισμπουργκ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΝΤΟΥΪΣΜΠΟΥΡΓΚ

Στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα η Ντούισμπουργκ γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτήν από τη Ρέγκενσμπουργκ (4-0 εκτός έδρας) στις 25 Νοεμβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στις επτά σημειώθηκε NG, ενώ στις έξι σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Πριν τη χειμερινή διακοπή κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ντιναμό Δρέσδης, επικρατώντας εντός έδρας με 2-0. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ του Ιλουτσένκο.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Βόλζε επτά λεπτά πριν το τέλος των 90’. Στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «ζέβρες» για την ίδια διοργάνωση γνώρισαν μόλις δύο ήττες. Στις υπόλοιπες σημείωσαν τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις έξι σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε GG. Θα πρέπει να γυρίσουμε 19 ολόκληρα χρόνια πίσω στο χρόνο για να βρούμε την τελευταία εκτός έδρας νίκη της Ντούισμπουργκ επί της Μπόχουμ στο «Revierderby» (2-0 στις 5/5/99). Αποκτήθηκε ως ελεύθερος ο Γκάρτνερ (ΜΕ), ενώ παράλληλα αποχώρησαν οι Μπρόκερ (ΜΕ), Οζμπέκ (ΜΕ) και Μπράντστετερ (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Ντούισμπουργκ και Γκουόαν σε φιλική αναμέτρηση (2-2).

Στατιστικό: Η Ντούισμπουργκ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.