* 8η αγωνιστική

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Μπόχουμ για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Μπόχουμ με αντίπαλο την Ίνγκολσταντ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Ίνγκολσταντ για το πρωτάθλημα.

ΜΠΟΧΟΥΜ

Μετά τις δύο σερί νίκες που πανηγύρισε κόντρα στις Ντιναμό Δρέσδης (3-2 εντός έδρας) και Ντάρμσταντ (2-1 εκτός έδρας) η Μπόχουμ γνώρισε ισάριθμες ήττες από τις Χαϊντενχάιμ (2-1 εντός έδρας) και Νυρεμβέργη (3-1 εκτός έδρας). Μεσοβδόμαδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διαμαντάκου στο 13’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 28’ με τον Λόουεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 52’ ο Μπέρενς ανέτρεψε τα δεδομένα, προτού ο Ισάκ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’. «Πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω πως ενώ βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ, χάσαμε τις δύο τελευταίες αναμετρήσεις που δώσαμε για το πρωτάθλημα. Είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουμε άμεσα», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Μπόχουμ, Ισμαίλ Αταλάν, ενώ στη συνέχεια είπε:

«Έχω βαρεθεί να λέω πως ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Όπως και να’ χει το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα στο οποίο παίζει ρόλο το τελικό αποτέλεσμα. Είμαστε απογοητευμένοι από την κατάσταση, το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να δουλέψουμε περισσότερο».

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Μπόχουμ από τη Νυρεμβέργη, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Μπόχουμ για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)

Δείτε τα προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

Το Μπόχουμ – Ίνγκολσταντ παίζει στην Betshop

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΝΤ

Επτά βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Ίνγκολσταντ στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Μεσοβδόμαδα το συγκρότημα του Λέιτλ έμεινε στο «Χ» με την Ντούισμπουργκ (2-2 εντός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Τάστσι στο 16’. Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον Βαλ.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέτρεψε τα δεδομένα στο 52’, βάζοντας για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Τάστσι με το δεύτερο προσωπικό γκολ του ένα λεπτό αργότερα. Πριν από τη σημερινή μάχη με αντίπαλο την Μπόχουμ η διοίκηση της Ίνγκολσταντ ανακοίνωσε πως ο Στέφαν Λέιτλ υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας ως βασικός προπονητής. Ο 40χρονος Γερμανός θα βρίσκεται στην τεχνική ηγεσία αυτής τουλάχιστον μέχρι το 2019.

«Η Μπόχουμ είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα, ειδικά στην επίθεση. Μας περιμένει πολύ δύσκολο έργο», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Ίνγκολσταντ, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Είμαι ευχαριστημένος που μου δίνεται η ευκαιρία να δουλέψω σε μία κορυφαία ομάδα όπως η Ίνγκολσταντ».

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Ίνγκολσταντ και Ντούισμπουργκ στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (2-2), στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ίνγκολσταντ για το πρωτάθλημα.