* Εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 17η αγωνιστική.

* Ο αγώνας είχε διακοπεί στο 60ο λεπτό με το σκορ στο 1-1, καθώς ο αρχηγός της Λούτον κατέρρευσε στο χορτάρι, λόγω καρδιακής προσβολής. Η ομοσπονδία αποφάσισε ο αγώνας να επαναληφθεί από την αρχή.

* Over 2.5 τα 6/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Στο 14’ ο Σολάνκε έχασε πέναλτι για την Μπόρνμουθ και οι Χάμερ (27’), Ρόμπινσον (64’) έκαναν το 0-2 των φιλοξενούμενων. Ο Ουαταρά (74’) μείωσε για την Μπόρνμουθ και ο Ουνάλ (90+1’) ισοφάρισε.

Απέτυχαν τα “κεράσια” να ντουμπλάρουν τις νίκες τους απέναντι σε νεοφερμένες ομάδες της κατηγορίας, μετά το διπλό στο Turf Moor, αλλά η βαθμολογική απώλεια απέναντι στην ουραγό δεν πόνεσε, αφού η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη διατηρήθηκε σε διψήφια τιμή (+11).

Απρόσμενη η “γκέλα” για την ομάδα του Ιραόλα, αλλά ουδείς μπορεί να την ψέξει για την προσπάθεια, ούτε για έλλειψη σεβασμού στον αντίπαλο. Κυριάρχησε εδαφικά (70% κατοχή), “πυροβολούσε” διαρκώς την αντίπαλη εστία (32 τελικές, 12 εντός εστίας), δημιούργησε πολλές ευκαιρίες (3.35 xGoals). Αποκορύφωμα το άστοχο πέναλτι του αρχισκόρερ Σολάνκε, ο οποίος έβγαλε όλο το ματς παρότι δεν προπονείται κανονικές τις τελευταίες ημέρες, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Σε μετάβαση δέχθηκε το πρώτο γκολ από την Σέφιλντ, σε κόρνερ το δεύτερο, αλλά δεν πτοήθηκε ούτε από το 0-2, ούτε από το ακυρωθέν γκολ του Σολάνκε ακολούθως. Άσκησε αποπνικτική πίεση στα αντίπαλα καρέ στο τελευταίο 20λεπτο και έσωσε τον πόντο, σκοράροντας σε πρώτο και δεύτερο χρόνο από στατικά. Άνοιξε λογαριασμό ο νεοφερμένος φορ Ουνάλ με την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Δίχως νέα προβλήματα ενόψει Λούτον, όπως ενημέρωσε ο Ιραόλα, έτοιμος να ξεκινήσει ο Σολάνκε, “δεν έχει επηρεαστεί η απόδοσή του από τον τραυματισμό” δήλωσε ο Βάσκος κόουτς.

Επέστρεψε σε αποστολή, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε, μετά τα τέλη Σεπτεμβρίου ο Άνταμς (μέσος). Χάνει δεύτερο σερί ο βασικός Σενέσι (στόπερ), σταθερά εκτός οι τραυματίες Κέλι (στόπερ/μπακ), Άαρονς (δεξί μπακ), Φρέντερικς (δεξί μπακ), Χιλ (μπακ).

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΛΟΥΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Κρίσταλ Πάλας. Ο Ματετά (11’) άνοιξε το σκορ για την Κρίσταλ Πάλας και ο Γούντροου (90+6’) ισοφάρισε για τη Λούτον.

Εφτάψυχοι οι “χάτερς” το Σάββατο στο Λονδίνο, πήραν έναν ανέλπιστο και αρκετά τυχερό βαθμό στο Σέλχαστ Παρκ με γκολ “buzzer beater”!

Από λάθος backpass του Ντάουτι προέκυψε το προβάδισμα της Πάλας κι ακολούθως η Λούτον δεν είχε δημιουργικές λύσεις. Ακόμη πιο αποθαρρυντικό το γεγονός ότι υστερούσε στην ένταση των μονομαχιών στη μεσαία γραμμή, δεν είχε τρόπο να περιορίσει τις απειλές για την εστία της. Καθαρά λόγω αναποτελεσματικότητας των γηπεδούχων (2.73 xGoals) έμεινε ζωντανή ως τις καθυστερήσεις, όταν μία σέντρα “ξυραφιά” του Τάουνσεντ βρήκε το κεφάλι του νεοεισελθόντα Γούντροου για το 1-1.

Ήταν ο πρώτος βαθμός μετά από τέσσερις σερί ήττες με 12 γκολ παθητικό στην Πρέμιερ Λιγκ, αρκούσε όμως για να μειώσει σε απόσταση βολής από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, την οποία υποδέχεται το Σάββατο.

“Έχουμε πολλές δυσκολίες να αντιμετωπίσουμε, αλλά δεν τις αφήσουμε να μας ρίξουν. Ξαναπαίζουμε το παιχνίδι εξαιτίας ενός σοβαρού περιστατικού. Θα μας κάνουν πιο δυνατούς οι δυσκολίες.” δήλωσε ο κόουτς Έντουαρντς, του οποίου το απουσιολόγιο μεγαλώνει διαρκώς.

Νέο πρόβλημα ο Όσο (μέσος), έμεινε εκτός λόγω μυϊκών ενοχλήσεων, έτοιμος ο Μένγκι (στόπερ) που αποχώρησε επίσης με πρόβλημα από το σαββατιάτικο ματς. Διαθέσιμος και ο Μπάρκλεϊ (μέσος) παρά την σπασμένη μύτη, θα αγωνιστεί με μάσκα.

Δεν επιστρέφει κάποιος εκ των ήδη τραυματιών Μπελ (στόπερ), Άντερσεν (στόπερ), Λόκιερ (στόπερ), Ποτς (αρ. μπακ), Νακάμπα (μέσος), Λοκόνγκα (μέσος), Μπράουν (μέσος), Αντεμπάγιο (φορ).