*3η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Η Μπέτις παραμένει αήττητη σε τέσσερις αναμετρήσεις κόντρα σε γερμανικές ομάδες (3-1-0), πανηγυρίζοντας τη νίκη στις δύο εντός έδρας.

*Η Λεβερκούζεν θα δώσει την 40η ευρωπαϊκή αναμέτρηση κόντρα σε ισπανικές ομάδες (11-8-20). Μακριά από την Γερμανία γνώρισε την ήττα στις 12/18 (τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες).

*Αήττητη εντός έδρας στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ παραμένει η Μπέτις (4-3-0)

*Η Λεβερκούζεν πανηγύρισε εννέα νίκες στις 18 τελευταίες εκτός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της (τέσσερις ισοπαλίες, πέντε ήττες).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΠΕΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Μπέτις με την επανεκκίνηση του πρωταθλήματος, πετώντας στο καναβάτσο την Αλαβές (1-0 εκτός). Παρουσιάστηκε πιο κινητική και απειλητική, δικαιώθηκε ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′ με το γκολ του Μπόρχα Ιγκλέσιας. Ήταν μόλις το 2ο γκολ του 28χρονου Ισπανού επιθετικού στη σεζόν. Οι “βερδιμπλάνκος” πανηγύρισαν τέσσερις νίκες σε πέντε αναμετρήσεις, παράλληλα μετρούν μόλις μία ήττα σε οχτώ αναμετρήσεις (έξι νίκες, μία ισοπαλία). Σήμερα έχουν την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν μόνοι πρώτοι στο βαθμολογικό πίνακα του 7ου ομίλου επικρατώντας της Λεβερκούζεν.

Θα πρέπει να γυρίσουμε στο Νοέμβριο 1995 για να βρούμε την τελευταία αναμέτρηση της Μπέτις με γερμανική ομάδα. Τότε είχε επικρατήσει εντός έδρας με 1-0 της Καϊζερσλάουτερν, πανηγυρίζοντας την πρόκριση από τον 2ο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. “Η αναμέτρηση με την Λεβερκούζεν είναι σημαντική, όχι καθοριστική για την πρόκριση στον επόμενο γύρο”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Πελεγκρίνι. Την Κυριακή (24/10) η Μπέτις υποδέχεται την Ράγιο Βαγιεκάνο

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Αλαβές. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 89′.

ΜΠΕΤΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima)

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

“Στοπ” στο νικηφόρο σερί πέντε αναμετρήσεων που “έτρεχε” η Λεβερκούζεν μπήκε με τον πλέον εμφατικό τρόπο από την Μπάγερν, η οποία πέρασε σαν… σίφουνας από την “BayArena” επικρατώντας με το εμφατικό 5-1. Δεν χρήζει ιδιαίτερου σχολιασμού η μεταξύ τους μάχη: Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχαν όλα τα γκολ τους! Δεν έριξαν ρυθμούς στο δεύτερο 45λεπτο πανηγυρίζοντας μία πανεύκολη και, παράλληλα, ιστορική επικράτηση. Αντίδραση καλούνται να βγάλουν οι “ασπιρίνες” στο “Benito Villamarín” της Σεβίλλης με αντίπαλο την Μπέτις, στην προσπάθεια που κάνουν για πρόκριση στους 16 του Γιουρόπα Λιγκ.

Την τελευταία φορά που αγωνίστηκαν επί ισπανικού εδάφους γνώρισαν την ήττα με 1-0 από την Ατλέτικο Μαδρίτης τον Οκτώβριο 2019. “Η Μπέτις διανύει μία καλή περίοδο, δεν πρέπει να ξεφύγουμε από το αγωνιστικό πλάνο μας. Διαθέτει ένα ποιοτικό σύνολο που παίζει με αποφασιστικότητα”, είπε ο προπονητής Σεοάνε. Την Κυριακή (24/10) η Λεβερκούζεν ταξιδεύει στην έδρα της Κολωνίας.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (5-1) από την Μπάγερν. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Λεβαντόφσκι (3′, 30′), Μίλερ (34′) και Γκνάμπρι (35′, 37′), προτού ο Σικ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 55′.