*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κόμο – Μπενεβέντο 2-1

*2-3 γκολ στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Τερνάνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Μαντοβάνι (7′) και Κουλιμπαλί (32′), απάντησαν ισάριθμες Ακάμπορα (20′) και Τέγιο (45+1′).

Έχοντας και την τύχη με το μέρος της, η Μπενεβέντο απέδρασε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Τερνάνα (2-2) η οποία σημάδεψε δύο φορές τα δοκάρια του τερματοφύλακα Παλεάρι (67′, 90+1′). Το συγκρότημα του Στελόνε διατηρείται εντός επικίνδυνης ζώνης, βρίσκεται στο -2 από τη 15η Περούτζια και πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε έντεκα αγωνιστικές επί της Μπρέσια (1-0 εντός) στις 18 Φεβρουαρίου (τέσσερις ισοπαλίες, έξι ήττες).

Οι “μάγισσες” γνώρισαν τέσσερις ήττες σε πέντε αγωνιστικές στο “Ciro Vigorito”, διάστημα στο οποίο σκόραραν μόλις τρεις φορές, ενώ δέχτηκαν οχτώ γκολ. Ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε ο Παλεάρι, πρόβλημα προέκυψε με τον Πετινάρι.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΜΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Μόντενα. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Τσέρι στο 51′.

Την εξαιρετική πορεία της συνέχισε η Κόμο την προηγούμενη βδομάδα πετώντας νοκ άουτ και τη Μόντενα (1-0 εντός). Έδωσε την κατοχή μπάλας στους φιλοξενούμενους που απείλησαν μόλις δύο φορές σοβαρά, με κορυφαία το δοκάρι σε κεφαλιά του Φαλτσινέλι στο 39′. Την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Γκαμπριελόνι στο 18′, όπως το σουτ του Τσέρι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων για το συγκρότημα του Λόνγκο που απείλησε συνολικά περισσότερο.

Αήττητοι σε πέντε αγωνιστικές παραμένουν οι “λαριάνι” (2-3-0), εκτός έδρας σημείωσαν τρεις σερί ισοπαλίες και γνώρισαν μόλις μία ήττα σε εννέα από την Κάλιαρι (2-0) στις 14 Ιανουαρίου (δύο νίκες, έξι ισοπαλίες). “Δεν σκεφτόμαστε τα πλέι οφ ανόδου”, είπε ο προπονητής Λόνγκο. Και πάλι εκτός ο Ιοβίνε.