*34η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Πίζα – Μπάρι 1-1

*Τίτλοι τέλους για Μπάρι και Τζουζέπε Ιακίνι. Τη θέση του ως υπηρεσιακός προπονητής πήρε ο Φεντερίκο Τζιαμπάολο.

*Under 2,5 στα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΜΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Κόμο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Γκαμπριελόνι (38′) και ντε Κούνια (60′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πούσκας με τη συμπλήρωση των 90′.

Μόλις δέκα αναμετρήσεις (2-2-6) κράτησε η θητεία του Τζουζέπε Ιακίνι στην τεχνική ηγεσία της Μπάρι. Η συνεργασία του με αυτή λύθηκε την Δευτέρα (15/4), μετά και τη νέα ήττα από την Κόμο που ανάγκασε τους “πετεινούς” να υποχωρήσουν στην επικίνδυνη ζώνη της Σέριε Β. Τη θέση του ως υπηρεσιακός προπονητής πήρε ο Φεντερίκο Τζιαμπάολο που βρισκόταν στην Κ19 του συλλόγου.

Η Μπάρι παραμένει δίχως νίκη σε οχτώ αγωνιστικές, διάστημα στο οποίο συγκέντρωσε μόλις δύο βαθμούς. Πανηγύρισε την τελευταία επί της Φεραλπισάλο (1-0 εντός) στις 17 Φεβρουαρίου. Εξέτισαν κι επιστρέφουν στην αποστολή Ντι Τσέζαρε και Σίμπιλι. Διαθέσιμος και ο Καλόν.

ΜΠΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΙΖΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-1) της Φεραλπισάλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Βαλότι (16′) και Αρένα (38′), μείωσε ο Ντουμπίκας στο 83′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βαλότι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εντόπισε τα σοβαρά αμυντικά κενά της Φεραλπισάλο και “χτύπησε” σε αυτά, επιστρέφοντας παράλληλα στο δρόμο των επιτυχιών μετά την ήττα στην έδρα της Μπρέσια (3-1). Εξαιρετικά σημαντική και δίκαιη νίκη της Πίζα, διατηρήθηκε ζωντανή στη μάχη εισόδου στα πλέι οφ ανόδου όντας στο -1 από την 8η Σαμπντόρια.

Συγκέντρωσε τέσσερις βαθμούς στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές, διάστημα στο οποίο επικράτησε της Τσιταντέλα (1-0) στις 3 Μαρτίου. Στις τρεις από αυτές δέχτηκε από τρία γκολ. Ο προπονητής Ακουϊλάνι μπορεί να υπολογίζει και πάλι στους Καράτσιολο, Λεβέρμπ και Κανεστρέλι που εξέτισαν την ποινή τιμωρίας τους. Νοκ άουτ τέθηκε ο Τορεγκρόσα.