*16η αγωνιστική

*Η Κορίνθιανς δεν έχει κερδίσει στην έδρα της Μπαϊα από το 2014, φέρνοντας ισοπαλία στην πιο πρόσφατη επίσκεψη της εκεί, με 0-0, έπειτα από τέσσερις σερί ήττες

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΜΠΑΪΑ

Προηγούμενο ματς: Η Μπαϊα έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Ατλέτικο Παραναένσε, με δύο γκολ που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο από τους Βίτορ Ρόκε (24’), Έρικ (35’). Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν σχεδόν ανύπαρκτη επιθετικά, πέραν δύο καλών φάσεων που έκανε στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Έπειτα από τρεις σερί ισοπαλίες με σκορ 1-1, η Μπαϊα έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Ατλέτικο Παραναένσε. Εφτασε τα έξι σερί παιχνίδια χωρίς νίκη, δύο εκ των οποίων στο γήπεδό της, εκεί που κέρδισε για τελευταία φορά.

Είναι πάντα χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, εκτός ζώνης υποβιβασμού, αλλά στην 16η θέση του, τελευταία παραμονής, σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από αυτή.

Οι οργανωμένοι οπαδοί της ομάδας έκαναν διαμαρτυρία έξω από το προπονητικό κέντρο, ζητώντας την αποπομπή του Ρενάτο Πάϊβα από την τεχνική ηγεσία.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι αμυντικοί Νταβίντ Ντουάρτε, Ραούλ Γκουστάβo, Ματέους Μπαϊα, ο τερματοφύλακας Ντανίλο Φερνάντες και ο μέσος Γιάγκο Φελίπε, χτύπησαν πιο πρόσφατα και λείπουν και οι επιθετικοί Μπιελ, Καϊκι, Ζακάρε, αν και ο τελευταίος παίζει ως μπακ χαφ πλέον.

Μπαϊα Στατιστικά

*Έξι σερί αγώνες με 2-3 γκολ τελευταία παιχνίδια της.

*14/20 G/G εντός έδρας το 2023

*14/20 over 2,5 εντός έδρας το 2023

ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Η Κορίνθιανς κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Ουνιβερσιτάριο Λίμα, ανοίγοντας το σκορ με τον Μαϊκόν στο 70’ και παρόλο που ισοφαρίστηκε με πέναλτι του Φλόρες στο 77ο λεπτό, πήρε τη νίκη με τρμα Γκουστάβο στις καθυστερήσεις.

Η Κορίνθιανς κέρδισε και στον επαναληπτικό με 1-2 εκτός έδρας την Ουνιβερσιτάριο Λίμα, με το δεύτερο γκολ να μπαίνει όταν βγήκαν όλοι οι γηπεδούχοι μπροστά για να σκοράρουν. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, με δύο μακριά από την έδρα της στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της εκτός. Αλλά και δεύτερη σερί πρόκριση, αφού μετά το κύπελλο Βραζιλίας, όπου είναι στα ημιτελικά, βρίσκεται και στους “16” του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στο πρωτάθλημα αντιμετωπίζει προβλήματα, καθώς εξακολουθεί να είναι χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα της Α’ Βραζιλίας, στην 15η θέση του, στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού, αλλά με τόσες νίκες και τέτοια διαφορά τερμάτων που να θεωρείται απόσταση ασφαλείας.

Λόγω τραυματισμού παραμένουν εκτός ο μέσος Παουλίνιο και οι επιθετικοί Μπαρέλα, Ρομέρο, Γκουστάβο Μοσκίτο, ενώ ο μέσος Μοσκέρδο έκανε εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας και θα απουσιάσει επίσης. Βέβαια κορυφαία απώλεια είναι του πρώτου της σκόρερ και βασικού επιθετικού Ρότζερ Γκέδες, που είναι τιμωρημένος.