*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Όξφορντ-Μόρκαμ 1-1.

ΜΟΡΚΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Τσάρλτον με σκορ 1-4, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Λίντμπερν στο 17’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπλάκετ-Τέιλορ στο 21’. Το 0-3 πέτυχε ο Μπλάκετ-Τέιλορ με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 43’, ενώ το 1-3 έκανε ο Λοβ στο 61’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φρέισερ στο 69’.

Δεν έπεισε με την εικόνα της η Μόρκαμ και ηττήθηκε. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ήταν αναποτελεσματική στη τελική της προσπάθεια και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ. Αμυντικά δέχθηκε έντονη πίεση και έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας αναμέτρηση η σημερινή, καθώς μπορεί να βρεθεί ακόμα και εκτός της ζώνης του υποβιβασμού, φτάνοντας σε βαθμούς την αντίπαλό της. Μπορεί να μην είναι σε καλή κατάσταση έχοντας πολλά προβλήματα αμυντικά, όμως στο ίδιο μήκος κύματος βρίσκονται και οι φιλοξενούμενοι και αυτό πρέπει να το εκμεταλλευτεί.

Μόρκαμ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Ντέρμπι με σκορ 2-3, στα πλαίσια της 36ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Λογνκ στο 14’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σίμπλι στο 23’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον ίδιο στο 40’. Το 1-3 πέτυχε ο Λονγκ με αυτογκόλ στο 61’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζόσεφ στο 90’.

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η Όξφορντ και γνώρισε την πέμπτη διαδοχική της ήττα. Μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν αποτελεσματικότεροι, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ πριν την ανάπαυλα, ενώ στην επανάληψη βρήκαν ακόμη ένα γκολ. Με τη συμπλήρωση των ενενήντα βρήκε δεύτερο γκολ, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω στις καθυστερήσεις.

Τεράστια ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες, εξασφαλίζοντας ως ένα βαθμό την παραμονή της στην κατηγορία έχει σήμερα, καθώς βρίσκει μπροστά της μια από τις χειρότερες άμυνες τους πρωταθλήματος. Είναι σε τραγική κατάσταση, παρ’ όλα αυτά έδειξε βελτίωση στις πρόσφατες αναμετρήσεις της και σήμερα είναι υποχρεωμένη να κυνηγήσει το γκολ και το τρίποντο.