*4η αγωνιστική

*Δεν έχει σημειωθεί διπλό στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (τρεις άσσοι, τρεις ισοπαλίες).

ΜΟΝΤΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Κοζέντσα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12′ με Τουτίνο, τα δεδομένα ανέτρεψαν οι Στρίτζολο (40′) και Αμπιούζο (87′).

Βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ σε ένα πρώτο ημίχρονο που παρουσιάστηκε καλύτερη από την Κοζέντσα. Εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία της στο δεύτερο ανατρέποντας τα δεδομένα λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′. Σπουδαία νίκη για τη Μόντενα που έκανε το 2Χ2 στο ξεκίνημα της Σέριε Β.

Την τελευταία φορά που υποδέχτηκε την Πίζα επικράτησε με 1-0 στις 11 Μαρτίου. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Στρίτζολο που παρουσίασε σημάδια κόπωσης, δεν αποκλείεται να πάρει τη θέση του ο Μπονφάντι δίπλα στον Μανκόνι. Κατά τα άλλα δεν προέκυψαν νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.

ΜΟΝΤΕΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΙΖΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από την Πάρμα. Ο Μπονί άνοιξε το σκορ στο 14′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με πέναλτι του Βαλότι στο 85′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τσόλακ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα ολοκλήρωσαν και οι δύο ομάδες (28′ Λεβέρμπε / 56′ Κουλιμπαλί).

Το έργο της απέναντι στην Πάρμα έγινε εξαιρετικά δύσκολο από νωρίς, καθώς πέρα από το γκολ που δέχτηκε στο 14′ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 28′. Επήλθε αγωνιστική ισορροπία στο 56′ την οποία εκμεταλλεύτηκε στο 85′, προτού δεχτεί μαχαιριά στην καρδιά στην εκπνοή των καθυστερήσεων.

Η Πίζα κρατάει το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έβγαλε και ταξιδεύει στην έδρα της Μόντενα, στην οποία αγνοεί τη νίκη σε τρεις αναμετρήσεις (0-2-1). Νοκ άουτ για έξι μήνες λόγω τραυματισμού ο Τραμόνι, μετράει τις πληγές του ο προπονητής Ακουϊλάνι.