29η αγωνιστική (εξ αναβολής)

*Η αναμέτρηση είχε αναβληθεί λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της Λιλ.

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, με γηπεδούχο τη Μονακό.

*Στον πρώτο γύρο: Λιλ – Μονακό 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ζακάρια στο 40′, με τον Μιναμίνο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 48ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις έμεινε με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Μπεν Σεγκίρ (90’+1) και Σινγκό (90’+5).

Αήττητο σερί επτά αναμετρήσεων για τη Μονακό, έχοντας πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες σε αυτό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντι Χούτερ φιλοξενήθηκε από τη Μπρεστ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2.

Μπορεί το μεταξύ τους πρώτο ημίχρονο να ήταν κακό ποιοτικά και με λίγες στιγμές και από τις δυο πλευρές, η ίδια όμως ευτύχησε να πάρει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ, βρίσκοντας δίχτυα λίγο πριν το φινάλε. Εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα των γηπεδούχων μετά την ανάπαυλα και διπλασίασε τα τέρματα της, κάνοντας περισσότερο διαχείριση στην πορεία, χωρίς να αισθανθεί απειλή. Τελείωσε το ματς πάντως με εννέα παίκτες, χωρίς αυτό να την επηρεάσει.

Τρίτη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνες κόντρα σε Μετς (2-5 εκτός) και Ρεν (1-0 εντός), οπότε και είναι μόνη δεύτερη, απέχοντας αρκετά ωστόσο από την κορυφή και την Παρί Σεν Ζερμέν. Επικράτησε μόλις μια φορά στα επτά τελευταία εντός της, στα οποία είχε ακόμη από τρεις ισοπαλίες και ήττες.

“Είμαι εντυπωσιασμένος από αυτή τη Λιλ, που έδειξε αρκετά θετικά πράγματα κόντρα στην Άστον Βίλα, για τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της. Δεν θεωρώ όμως ότι το μεταξύ μας είναι τελικός, καθώς θα απομένουν ακόμη τέσσερα παιχνίδια. Είναι αλήθεια όμως ότι πιθανή νίκη απόψε, θα μας δώσει ισχυρό προβάδισμα στην τελική κατάταξη”, δήλωσε ο Αυστριακός τεχνικός.

Εξέτισε την τιμωρία του και θα δώσει κανονικά το παρών ο Κέρερ, την ώρα που θα μείνουν εκτός οι Σινγκό και Μπεν Σεγκίρ, οι οποίοι αποβλήθηκαν στο τελευταίο. Παραμένουν στα “πιτς” οι Γιάκομπς και Γκολόβιν, αλλά και ο Κάιο Ενρίκε παρότι επέστρεψε στις προπονήσεις.

Μονακό Στατιστικά

*Σκοράρει στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Ντέιβιντ στο 12ο λεπτό.

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Λιλ, μετά και από εκείνες που προηγήθηκαν κόντρα σε Λανς (2-1 εντός) και Μαρσέιγ (3-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα υποδέχθηκε τη Στρασμπούργκ, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Μπήκε δυναμικά και ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα, σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε αρκετές φάσεις από τις δυο πλευρές. Στην πορεία έκανε περισσότερο συντήρηση δυνάμεων, δεδομένης και της κόπωσης που έχει από το σερί αγώνων που έχει δώσει, έγινε πιο παθητική, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κράτησε ως το φινάλε αυτό το 1-0.

Διεύρυνε έτσι το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα στα έξι παιχνίδια, με 4/6 νίκες, μένοντας ζωντανή στη μάχη για την έξοδο στο ερχόμενο Τσάμπιονς Λιγκ, ούσα για την ώρα στο -1 από την τριάδα, έχοντας και ματς λιγότερο από τη Μπρεστ. Παρόλα αυτά, πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις επτά τελευταίες εξόδους της (1-3-3).

“Η Μονακό είναι δεύτερη, μια εξαιρετική ομάδα που έχει και το πλεονέκτημα της έδρας. Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, όμως θα κάνουμε ότι είναι δυνατό. Θα πρέπει να είμαστε αρκετοί προσεκτικοί και να περιορίσουμε το επιθετικό παιχνίδι της Μονακό”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Πορτογάλος τεχνικός.

Εξέτισε την τιμωρία του ο Μπενταλέμπ, που υπολογίζεται και πάλι. Εκτός αποστολής για τεχνικούς λόγους έμεινε ο Ουνάς, όπως και οι τραυματίες Ουμτιτί, Μιραμόν, Φερνάντες και Ίλιτς.