22η αγωνιστική

*Η Πετρολούλ μετράει δύο συνεχόμενες νίκες στην έδρα της Μιοβένι, αμφότερες με 1-2 σκορ.

ΜΙΟΒΕΝΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλλια με 2-2 απέναντι στην Άρτζες, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος, στις 18/12. Ανύπαρκτη στο 1ο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να παίρνουν δίκαια προβάδισμα δύο τερμάτων στο 19ο λεπτό. Έβγαλε αντίδραση στο β’ μέρος και ήταν εκείνη που δημιουργούσε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 58′, με τον Γκαρούτι να διαμορφώνει το τελικό 2-2 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, “σώζοντας” έναν πολύτιμο βαθμό για τη Μιοβένι.

Ο βαθμός αυτός δεν ήταν αρκετός για να κρατήσει τον κόουτς Στόιτσα στον πάγκο, με τη διοίκηση της ομάδας να λύνει τη συνεργασία της μαζί του. Αντικαταστάτης του ο Νικολάε Ντίτσα, ο τέταρτος προπονητής της Μιοβένι για φέτος. Βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -10 από την προτελευταία Αράντ. Στο πρωτάθλημα, δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης στο γήπεδο της (0-4-6), έχοντας σκοράρει μόλις 4 γκολ στο διάστημα αυτό.

Τεράστια τα οικονομικά προβλήματα του συλλόγου, με παίκτες και προσωπικό να είναι απλήρωτοι εδώ και μήνες. Έντονες οι ανακατατάξεις στο ρόστερ της, με πολλούς παίκτες που δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα να αποχωρούν. Προχώρησε και σε προσθήκες, με σημαντικότερες αυτές των Ρούσου, Ντιαλό και Σνο. Τιμωρημένος ο Ποπ.

ΜΙΟΒΕΝΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/g στα τελευταία 6 επίσημα εντός έδρας παιχνίδια της.

*Δεν έχει σκοράρει στα 5/6 τελευταία επίσημα εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΕΤΡΟΛΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Κραϊόβα 1948, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος, στις 18/12. Σε ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες εκατέρωθεν, κατάφερε να ανοίξει το σκορ σε κρίσιμο χρονικό σημείο (45+1′). Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό στο β’ μέρος, με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν ευκαιρίες και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν το γκολ της ισοφάρισης στο 63ο λεπτό. Καμία τους δεν μπόρεσε να βρει στη συνέχεια το γκολ της νίκης και το 1-1 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Έδωσε τρία φιλικά προετοιμασίας κατά τη διάρκεια της χειμερινής διακοπής, με απολογισμό δύο νίκες (2-0 τις Λέγκια Γκντανσκ και Τουράν)και μία ήττα (2-1 από τη Στσζέτσιν). Στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την πρώτη εξάδα, με παιχνίδι λιγότερο από την 6η Σεπσί. Μετράει 4 ήττες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, έχοντας δεχτεί τουλάχιστον 2 γκολ σε καθεμία από τις τρεις πιο πρόσφατες.

Έντονη η κίνηση της στο μεταγραφικό παζάρι, αποχώρησαν επτά παίκτες, με σημαντικότερη αποχώρηση αυτή του βασικού στόπερ Τάμας. Τέσσερεις οι προσθήκες, ξεχωρίζει αυτή του Πούρτιτς (κεντρικός μέσος, Βόζντοβατς). Τιμωρημένοι οι Τίτσου, Μπόρτα και Ζαΐρ.