* 5η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΜΙΕΝΤΖ ΛΕΓΚΝΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από τη Βίσλα Πλοκ. Ο Βάλο έκανε το 1-0 στο 26ο λεπτό, ο Τσούκα ισοφάρισε για τη Μιέντζ στο 36’. Ο Άλβαρες ανέκτησε το προβάδισμα για τη Βίσλα στο 38’ και στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό σκορ με τέρματα των Λεβαντόφσκι και Κόλαρ.

Παραμένει δίχως νίκη μετά από τρεις αγώνες η Λέγκνικα, στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία μετά από τέσσερα χρόνια, ωστόσο όλες οι εμφανίσεις της ήταν ανταγωνιστικές, ακόμη και στο 4-1 της Δευτέρας στο Πλοκ.

Απείλησε δις πολύ νωρίς η Λέγκνικα, δεν φοβήθηκε το φορμαρισμένο αντίπαλο, έπαιξε ψηλά τις γραμμές της και το πλήρωσε στο πρώτο γκολ. Δικαίως ισοφάρισε γρήγορα, με σωστή ανάπτυξη από τ’ αριστερά, αλλά δεν πρόλαβε να το χαρεί. Ανοιχτός ο ρυθμός και στο δεύτερο ημίχρονο, η Μιέντζ είχε περισσότερες τελικές, στο ρίσκο που πήρε στο τέλος δέχθηκε δύο γκολ στην κόντρα για το πλασματικό τελικό σκορ.

“Είναι πολύ δύσκολο για μένα, γιατί κάναμε καλό παιχνίδι στην επίθεση. Έπρεπε να ήταν 2-2 και έληξε 1-4. Πονάει η καρδιά μου… θέλαμε να επιβάλουμε το στυλ παιχνιδιού μας στους αντιπάλους μας και τα καταφέραμε με πολλούς τρόπους. Δεν θα παρεκκλίνουμε από αυτό. Έτσι παίξαμε πέρσι και θέλουμε να παίξουμε και στην Ekstraklasa με τον ίδιο τρόπο.” δήλωσε ο κόουτς Λομποτζίνσκι.

Νέα μεταγραφή (ως δανεικός) ο 21χρονος Μεξικανός μέσος Σαντιάγκο Ναβέντα.

ΜΙΕΝΤΖ ΛΕΓΚΝΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα τρία φετινά παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Λεχ Πόζναν. Ο Λακόμι άνοιξε το σκορ για τη Ζαγκλέμπιε στο 58 και ο Ίσακ ισοφάρισε (με πέναλτι) στο 66’.

Ο βαθμός απέναντι στην πρωταθλήτρια είναι πάντα ευπρόσδεκτος για μία ομάδα του βεληνεκούς της Ζαγκλέμπιε, ωστόσο η ισοπαλία της Κυριακής μάλλον την αφήνει ανευχαρίστητη.

Καλύτερη η Ζαγκλέμπιε απέναντι στη Λεχ την Κυριακή, αυτή ήταν που απειλούσε αποκλειστικά στο πρώτο ημίχρονο και από στατικές φάσεις και σε transition. Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, μέχρι να προηγηθεί με δυνατό εκτός περιοχής σουτ. Εκεί κάπου έβγαλε εγωισμό η πρωταθλήτρια, ισοφάρισε με πέναλτι και στο τελευταίο κομμάτι ο ρυθμός άνοιξε. Υπήρχαν προϋποθέσεις για γκολ εκατέρωθεν, τις περισσότερες τις είχε η Ζαγκλέμπιε, την σημαντικότερη (δοκάρι) η Λεχ.

Δυσαρεστημένος με το αποτέλεσμα ο κόουτς Στοκόβιετς δήλωσε:: “Δημιουργήσαμε καταστάσεις, θέλαμε να γίνουμε ακόμα πιο επιθετικοί, να πιέσουμε ψηλά. Κυριαρχήσαμε και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά κάναμε λάθος στο γκολ των αντιπάλων. Παίξαμε καλά, αλλά μας έλειπε η αποτελεσματικότητα. Μπορώ να δηλώσω ότι στους επόμενους αγώνες θα παίξουμε τολμηρά, θέλοντας να ευχαριστήσουμε τους φιλάθλους μας”.

Εκτός έδρας ήρθε η μοναδική της νίκη στο ξεκίνημα της σεζόν, την προηγούμενη αγωνιστική στο Γκλίβιτσε, επί της ανέτοιμης Πιαστ (0-1).