25η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Βάρναμο – Μιάλμπι 0-1

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 84ο λεπτό.

Την ήττα γνώρισε και πάλι η Μιάλμπι, μετά και τις δυο νίκες κόντρα σε Κάλμαρ (0-2 εκτός) και Νόρκεπινγκ (0-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον υποδέχθηκε τη Γκέτεμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να δείξει κάτι αξιόλογο επιθετικά, αλλά ούτε και αμυντικά καθώς παρότι έδειχνε να αντέχει στην πίεση, εν τέλει λύγισε προς το φινάλε.

Βρίσκεται έτσι σταθερά στα μέσα της κατάταξης, έχοντας σημαντική διαφορά τόσο από την πρώτη τριάδα, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Ηττήθηκε στα 5/7 πιο πρόσφατα εντός της (1-1-4). Συμπλήρωσε κάρτες ο Γιέσπερ Γκούσταφσον και θα εκτίσει τιμωρία.

Μιάλμπι Στατιστικά

*No Goal τα εννέα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΒΑΡΝΑΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Σίριους, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Βάρναμο δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο αήττητο των τεσσάρων αγώνων πρωταθλήματος (3-1-0). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ υποδέχθηκε τη Σίριους, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 0-1. Δεν ήταν ικανή να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, από τη στιγμή που δυσκολεύτηκε αρκετά να μπει στα αντίπαλα καρέ. Έδειχνε να αντέχει στην πίεση, ωστόσο λύγισε στις καθυστερήσεις.

Παρά την απώλεια αυτή, βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης, ούσα στο -2 από τη Μιάλμπι και στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Πανηγύρισε το διπλό και στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της.