18η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Αδελαΐδα – Μέλμπουρν Σίτι 0-2

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΙΤΙ

Δεν μπορεί να πάρει αποτέλεσμα πρόσφατα εκτός έδρας η Μέλμπουρν Σίτι, η οποία γνώρισε την ήττα με το καθαρό 2-0 από τη Σίδνεϊ. Κατώτερη των περιστάσεων, βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 9’ (1-0), δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική προς την αντίπαλη εστία, έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 80’ (χαμένο πέναλτι), για να δεχθεί το 2-0 στο 86’.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για τη Μέλμπουρν Σίτι, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από την Ουέλινγκτον Φοίνιξ (1-0), υποχώρησε στην 5η θέση με 27 πόντους, στο -9 πλέον από τη «δυάδα». Παρατηρείται έντονο πρόβλημα στο σκοράρισμα και γι’ αυτό το λόγο ο κόουτς Τζόις έχει δώσει μεγάλη βαρύτητα στα τελειώματα των φάσεων. Στη Μελβούρνη είναι αήττητη στα τελευταία επτά ματς (5-2-0), μοναδική ήττα από τη Σίδνεϊ (0-2). Απέκτησε τον επιθετικό Τζέιμι ΜακΛάρεν, ο οποίος αναμένεται να πραγματοποιήσει σήμερα το ντεμπούτο του. Συμπλήρωσε κάρτες ο Μπάκους (Μέσος, 17, 0), δεν προέκυψαν άλλα προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Σίδνεϊ.

Στατιστικό: Άσφαιρη έμεινε η Μέλμπουρν Σίτι στα τρία απ’ τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Μέλμπουρν Σίτι – Αδελαΐδα παίζει στον Stoiximan

ΑΔΕΛΑΪΔΑ

Από την άλλη πλευρά, η Αδελαΐδα σ’ ένα θεαματικό παιχνίδι συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών, κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 4-2 τη Μπρισμπέιν Ρόαρ εντός έδρας. Αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο στο 9’ και βρέθηκε να χάνει 3-1 στο πρώτο ημίχρονο. Αντέδρασε στο δεύτερο μέρος, μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα (59’-64’) είδε την αντίπαλο να συνεχίζει με εννιά παίκτες, μείωσε σε 2-3 στο 67’, ισοφάρισε στο 75’ (3-3), κάνοντας την ανατροπή στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεύτερη σερί νίκη για την Αδελαΐδα, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε κόντρα στη Σέντραλ Κοστ Μάρινερς (2-1), επέκτεινε το αήττητο σερί της στις τέσσερις αγωνιστικές (3-1-0), μετρώντας μια ήττα στις εννιά πρόσφατες αναμετρήσεις της (5-3-1). Ανέβηκε στην 4η θέση και στους 29 πόντους, έχει αποκτήσει καλή διαφορά από την έβδομη θέση κι όπως όλα δείχνουν θα δώσει το παρόν στα πλέι οφ. Τιμωρημένος ο Ίλσο (Επιθετικός, 15, 3), συνεχίζουν τραυματίες Σταματελόπουλος (Επιθετικός, 5, 1), Ντιαβαρά (Επιθετικός, 1, 0) και Μπολάντ (Μέσος, 2, 0), νέα απώλεια ο Ο’ Χάλοραν (Μέσος, 16, 2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-3 κόντρα στη Μπρισμπέιν Ρόαρ.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.