16η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα τρία συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπεϊζίνγκ Γκουοάν – Μεϊζού 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Α’ Κίνας

ΜΕΪΖΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Τσενγκντού, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη περισσότερο από το 14ο λεπτό, πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Τσεν Ζενχάο (45’+5), Ροντρίγκο Ενρίκε (48′) και Γιανγκ Γιχού (87′), πριν δεχθεί απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μεϊζού, μετά από οκτώ αναμετρήσεις στις οποίες και είχε δυο ισοπαλίες και έξι ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίλαν Ρίστιτς υποδέχθηκε την Τσενγκντού, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από νωρίς και έπαιξε όσο χρειάστηκε για να φτάσει στην επιτυχία αυτή.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα, στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε της σεζόν. Ηττήθηκε στα 4/7 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη δυο νίκες και μια ισοπαλία. Τη δεύτερη αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Γιανγκ Γιλίν.

Μεϊζού Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΠΕΪΖΙΝΓΚ ΓΚΟΥΟΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-0 επί της Σενζέν, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Πιάο Τσενγκ (4′), Βανγκ Ζιμίνγκ (45’+3, 61′, 85′) και Φενγκ Μποξουάν (84′), με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με δέκα παίκτες από το 41ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται από την πλευρά της η Μπεϊζίνγκ Γκουοάν, μετά και το διπλό επί της Τσενγκντού με 0-1. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρικάρντο Σοάρες υποδέχθηκε τη Σενζέν, την οποία και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 5-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, δεδομένου ότι είχε επιθετικό μονόλογο στο ματς, ειδικά από τη στιγμή που απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, γεγονός που έκανε πιο εύκολο το έργο της.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 24 βαθμούς, είναι στο πρώτο μισό της κατάταξης και προσπαθεί να μειώσει ακόμη περισσότερο την απόσταση της από την πρώτη τριάδα της κατάταξης. Ηττήθηκε μια φορά στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη από δυο νίκες και ισοπαλίες. Εξέτισε ο πορτιέρο Χαν Ζιακί και υπολογίζεται για το σημερινό Μεϊζού – Μπεϊζίνγκ Γκουοάν.