* 5η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Μαρσέιγ μετρά 8 σερί νίκες επί της Τουλούζ με 25 γκολ ενεργητικό, ενώ είναι αήττητη στα 21 τελευταία μεταξύ τους (13-8-0)!

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Ναντ. Ο Σαρ (4’) άνοιξε το σκορ για τους Μασσαλούς και στο 9ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μεπιγιού της Ναντ. Ο Μοχάμεντ (39’) όμως ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Ακόμα ψάχνονται οι Μασσαλοί στην εποχή Μαρθελίνο κι έχουν ξοδέψει πολλές ευκαιρίες στο πρώτο κομμάτι της σεζόν. Πρωτίστως απέτυχαν στα προκριματικά του Champions League, για ν’ ακολουθήσουν δύο εκτός έδρας ισοπαλίες απέναντι ομάδες από το κάτω ράφι, ενώ είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα!

Ενδεικτική της ασυνέπειάς τους το 1-1 στη Νάντη, όπου το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να έχει ξεκινήσει καλύτερα για τους ίδιους. Με γκολ και αποβολή των αντιπάλων πριν το 10λεπτο, αλλά δεν είχαν αντίδραση στην ισοφάριση, με τρομερή αναποτελεσματικότητα στην κυριαρχία της επανάληψης.

Παρόμοιο το σενάριο στο 2-2 με τη Μετς, η οποία ανέτρεψε προσωρινά το σκορ, ενώ έπαιζε με 10 παίκτες! Ακόμα και στη νίκη επί της Ρεμς (2-1), επέτρεψαν 18 τελικές και 1.53 xGoals.

Επιστρέφει στη δράση ο Κοντογκμπιά (μέσος), θα λείψει όμως ο κορυφαίος της εκκίνησης Σαρ (εξτρέμ), που τραυματίστηκε με την εθνική Σενεγάλης.

Την Πέμπτη κάνει πρεμιέρα στον όμιλο του Europa League, στο Άμστερνταμ με τον Άγιαξ.

ΜΑΡΣΕΪΓ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Κλερμόν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με Αμπουκλάλ (8’) και Μαγκρί (14’), αλλά η Κλερμόν επέστρεψε με πέναλτι του Κιεΐ (34’) και Οζιέ (90+6’).

Πτωτική η πορεία της Κυπελλούχου μετά το διπλό της πρεμιέρας στη Νάντη. Πήρε με τύχη το βαθμό από την Παρί (1-1 εντός), ακολούθησε η ήττα στο Στρασβούργο (2-0), όπου ήταν εντελώς ακίνδυνη (0.34 xGoals) και πριν δύο εβδομάδες παραχώρησε ισοπαλία που ήταν σαν ήττα, απέναντι σε ομάδα που μετρούσε μόνο τέτοιες μέχρι τότε.

Ξεκίνησε ορμητικά το ματς με την Κλερμόν κι έδειχνε να αγκαλιάζει το “τρίποντο” με το γρήγορο 2-0, όμως στην συνέχεια η παθητική προσέγγιση τιμωρήθηκε. Απειλήθηκε πολλάκις στο δεύτερο ημίχρονο και η ισοφάριση στις καθυστερήσεις ήταν αρμοστή για την εικόνα της.

Διαθέσιμος για το σημερινό παιχνίδι ο Σπίρινγκς (μέσος), δεν ισχύει το ίδιο για τους τραυματίες Ζαντέν (αρ. μπακ), Σκίτα (μέσος), Σισοκό (εξτρέμ), που λείπουν από το ξεκίνημα της σεζόν.

Την Πέμπτη κάνει πρεμιέρα στον όμιλο του Europa League στην έδρα της Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ.