*Μετρούν 3/5 αναμετρήσεις με goal/goal μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας, από το 2005 κι έπειτα.

*Α’ Γύρος: Λάτσιο – Μαρσέιγ 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΑΡΣΕΪΓ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μαρσέιγ δεν είναι στην ιδανική αγωνιστική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, όμως κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης στο πρόσφατο ματς πρωταθλήματος και να πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ματς με τη Λάτσιο. Η ομάδα του Σαμπαόλι επικράτησε εκτός έδρας της Κλερμόν (0-1). Σκόραρε νωρίς στο πρώτο ημίωρο και εν τέλει αν και δυσκολεύτηκε, διατήρησε το προβάδισμά της. Νίκησε έπειτα από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες και έχει πλέον δύο νίκες στα πρόσφατα πέντε ματς.

Η προηγούμενη επιτυχία ήταν επί της Λοριάν εντός έδρας με σκορ 4-1. Στο παιχνίδι της Ρώμης, είχε καλή αμυντική λειτουργία και πήρε την τρίτη ισοπαλία σε ισάριθμες αγωνιστικές, η πρώτη εναντίον της Λοκομοτίβ Μόσχας με 1-1 εντός έδρας και η δεύτερη κόντρα στη Γαλατάσαραϊ χωρίς τέρματα εκτός έδρας. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών και μπορεί να παραταχθεί με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Κλερμόν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 25’ ο Ουντέρ σκόραρε το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους της Μαρσέιγ να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, δημιουργώντας παράλληλα κι άλλες ευκαιρίες για γκολ.

Λάτσιο Στατιστικά

*4/6 ματς με N/G (δες το στη bwin)

*5/6 αναμετρήσεις είχαν under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 4/7 ματς εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΛΑΤΣΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Λάτσιο κατάφερε να φύγει “αλώβητη” από το Μπέργκαμο και την έδρα της Αταλάντα (2-2) για το πρωτάθλημα. Θα μπορούσε να ζητήσει περισσότερα από την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε δύο φορές και δέχτηκε ισάριθμες φορές γκολ ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του κάθε ημιχρόνου. Δεύτερο παιχνίδι χωρίς ήττα, μετρά πλέον δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες σε πέντε αναμετρήσεις. Όσον αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, “κόλλησε” στο μηδέν εναντίον της Μαρσέιγ στο “Ολίμπικο” και είναι στη δεύτερη θέση του ομίλου με τέσσερις πόντους.

Ξεκίνησε με την ήττα στην Τουρκία από τη Γαλατάσαραϊ με σκορ 2-0, σ’ ένα παιχνίδι που η εμφάνισή της ήταν κάτω του μετρίου. Ωστόσο, πανηγύρισε την πρώτη επιτυχία στον όμιλο για τη δεύτερη αγωνιστική, όταν επιβλήθηκε της Λοκομοτίβ Μόσχας με 2-0 στο “Ολίμπικο”. Το θετικό για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, είναι ότι δεν αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα απουσιών και ο Ιταλός τεχνικός μπορεί να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα. Δεν είναι διαθέσιμος ο αναπληρωματικός μέσος Τσακάνι καθώς ταλαιπωρείται από τραυματισμό.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εκτός έδρας με αντίπαλο την Αταλάντα, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 18’ ο Πέδρο σκόραρε για το 0-1, όμως στο φινάλε του ημιχρόνου ο Σαπάτα ισοφάρισε σε 1-1. Στο 74’ ο Ιμόμπιλε έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Λάτσιο, όμως στις καθυστερήσεις ο ντε Ρόον ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.