Φάση των “32”

*Νοκ-άουτ αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, θα διεξαχθεί ρεβάνς στην έδρα της Ρέντινγκ.

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει 6 διαδοχικές νίκες με αντίπαλο τη Ρέντινγκ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-3 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Νότιγχαμ Φόρεστ, στο πλαίσιο του Λιγκ Καπ. Μόλις στο 6’ ο Ράσφορντ σκόραρε για το 0-1 και στο 45’ ο Βέγκχορστ έκανε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Έρικσεν. Στο 89’ ο Μπρούνο Φερνάντες σκόραρε και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς επιβλήθηκε της Νότιγχαμ Φόρεστ (0-3) εκτός έδρας και είναι με το ένα πόδι στον τελικό του Λιγκ Καπ. Είναι σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, η πορεία της είναι ανοδική συνολικά, όμως δεν πήρε τίποτα από το “ντέρμπι” με την Άρσεναλ (3-2) στο Λονδίνο. Κόντραρε στα ίσια τους “Κανονιέρηδες”, ήταν μέσα στο ματς έως το φινάλε. Τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα πρόσφατα πέντε ματς για τους “Κόκκινους Διαβόλους”. Ο Έρικ τεν Χαχ δεν έχει στη διάθεσή του απόψε τους Νταλότ, Μαρσιάλ και φαν ντε Μπέικ, ενώ είναι αμφίβολοι Σάντσο και Σο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*7/10 παιχνίδια έληξαν με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 3/10 εντός έδρας

ΡΕΝΤΙΝΓΚ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα εκτός έδρας, με σκορ 4-0, από τη Στόουκ στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 11’ ο Σμόλμποουν σκόραρε για το 1-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 57’ ο Κάμπελ έκανε το 2-0, στο 80’ ο Μπράουν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 83’ Γκέιλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ρέντινγκ είναι ομάδα που αγωνίζεται στην Τσάμπιονσιπ και βρίσκεται στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα. Πιο κοντά στην εξάδα παρά στην επικίνδυνη ζώνη, όμως το εγχείρημα να διεκδικήσει άνοδο, φαντάζει πολύ δύσκολο. Ιδίως μετά από ήττες όπως η τελευταία από τη Στόουκ (4-0) εκτός έδρας. Δεύτερη ήττα στα τελευταία πέντε ματς για το συγκρότημα του Πολ Ινς, η μοναδική επιτυχία είναι εκείνη κόντρα στη Γουότφορντ με σκορ 2-0 στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου. Είναι εκτός αποστολής οι Σαρ, Χάτσινσον, παραμένει αμφίβολος ο Κάρολ.