*23η αγωνιστική

*Η Μάνσφιλντ είναι αήττητη στα εννιά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της απέναντι στην Νορθάμπτον, με έξι νίκες.

ΜΑΝΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Μάνσφιλντ έφερε 0-0 εκτός έδρας απέναντι στην Στίβενεϊτζ, σε ένα κακό παιχνίδι, με πολλά φάουλ και ελάχιστες ευκαιρίες. Και παρόλο που γενικώς φάνηκε καλύτερη, η αντίπαλος της έχασε τη μεγαλύτερη φάση να σκοράρει λίγο πριν το τέλος, αν και στην ίδια ακυρώθηκε και ένα τέρμα ως οφσάιντ νωρίς στο παιχνίδι.

Η Μάνσφιλντ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εκτός έδρας κόντρα στη Στίβενεϊτζ, σε παιχνίδι που έγινε πριν από 16 μέρες! Αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν χάνει, με προηγούμενη αναμέτρηση της μία εντός έδρας νίκη, την πρώτη μετά από τρεις αγώνες και δύο σερί ήττες στο γήπεδό της.

Διατηρείται εντός πρώτης επτάδας που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, ανεβαίνοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι στην όγδοη θέση. Και έμεινε λίγο πίσω, στο -8, από την πρώτη τριάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο και τη σημερινή της αντίπαλο.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή των ΜακΛάφλιν (ΜΕ), Χαρμπότλ (ΑΜ) που έχουν κάποιες ενοχλήσεις, αλλά και ορισμένων παικτών που έχουν γρίπη.

Μάνσφιλντ Στατιστικά

*Εχει 5/7 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 5/7 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Οι εννιά από τους 10 εντός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα ήταν Χ στο ημίχρονο.

*Εχει 9/13 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 10/13 G/G εντός έδρας

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νορθάμπτον κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Καρλάιλ, αν και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Αρμερ στο 50’, αντιδρώντας άμεσα και σκοράροντας δύο γκολ μέσα στα επόμενα έξι λεπτά, με τους Σέρινγκ (53’), Απέρε (56’), παίρνοντας τη νίκη.

Η Νορθάμπτον κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Καρλάιλ, παρόλο που βρέθηκε να χάνει, ανατρέποντας την κατάσταση μέσα σε έξι λεπτά! Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, ενώ έχει πέντε νίκες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια μακριά από το γήπεδο της!

Παραμένει πολύ ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα της κατηγορίας της, στην 3η θέση, τελευταία που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, αυξάνοντας την απόσταση ασφαλείας, στο +7 συγκεκριμένα, από την τέταρτη που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο. Αλλά ταυτόχρονα είναι στο +9 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί καν σε αυτά. Και διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Ο αμυντικός Κόικι έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, αλλά δεν είναι σίγουρο αν θα μπορέσει να αγωνιστεί, όπως και κάποιοι παίκτες που έχουν «χτυπηθεί» από γρίπη.