27η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους, με γηπεδούχο την Αμορεμπιέτα.

*Α’ Γύρος: Αμορεμπιέτα – Λούγκο 1-3

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΛΟΥΓΚΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Λούγκο διανύει περίοδο φόρμας και η πορεία της είναι ανοδική. Είναι ενδεικτικό ότι δεν έχει υποστεί ήττα για 11 αγωνιστικές στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ρουμπέν Αλμπές ωστόσο, δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ Β’ (1-1) παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία σε διάστημα πέντε αγώνων για τη Λούγκο, που μετρά επίσης τρεις νίκες. Είναι κοντά στο πρώτο μισό της βαθμολογίας και απέχει οκτώ πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. “Έχουμε καταστρώσει ένα πλάνο, όμως η βασική ιδέα είναι να είμαστε ανταγωνιστική σε όλες τις γραμμές”, δήλωσε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη τύπου ο τεχνικός της Λούγκο, Αλμπές. Εξέτισαν και επιστρέφουν οι Καρίγιο και Ντιέγο Αλέντε, όμως είναι τιμωρημένος ο Ρίκαρντ Σάντσεθ. Αμφίβολοι Τσάβι Τόρες, Ιριόμε και Χοσέλου.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Ρεάλ Σοσιεδάδ Β’, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 31’ ο Μάνου Μπαρέιρο σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 72’ ο Καρικαμπούρου ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Λούγκο Στατιστικά

*8/10 με G/G (δες το στη στοιχημαν)

*7/10 αναμετρήσεις είχαν “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 8/13 ματς εντός έδρας

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΜΟΡΕΜΠΙΕΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Αμορεμπιέτα έχει δείξει εδώ και αρκετό καιρό ότι έχει βελτιωθεί και διαθέτει ένα αξιόμαχο σύνολο που παλεύει τα παιχνίδια της. Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στην ανώτερη Οβιέδο (1-1) και πιστώνεται ότι μετά την ισοφάριση, ήταν εκείνη που έψαξε περισσότερο το δεύτερο γκολ και την ανατροπή. Νωρίτερα, ανταμείφθηκε για την καλή της εικόνα τελευταία με μια σπουδαία επιτυχία εναντίον της Χιρόνα με νίκη 1-0 εντός έδρας, παρά το γεγονός ότι έπαιξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα. Μετρά μία νίκη και τρεις ισοπαλίες στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Εξακολουθεί να βρίσκεται εντός της επικίνδυνης ζώνης της κατάταξης, όμως μείωσε τη διαφορά της από τη σωτηρία στους πέντε βαθμούς. Για το προσεχές παιχνίδι, υπολογίζεται ο Άλβαρο Πένια που εξέτισε. Τραυματίες οι Σαν Χοσέ, Σαγάστι και Οθκοΐδι.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο την Οβιέδο, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 4’ ο Μπόρχα Μπαστόν σκόραρε για το 0-1, όμως στο 9’ ο Γκουρουθέτα ισοφάρισε από κοντινή απόσταση για το 1-1. Οι δύο ομάδες έφτιαξαν λιγοστές φάσεις στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, αλλά δε σκόραραν.