* 13η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 9/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Κρακόβια. Το πέναλτι του Παϊσάο στο 84ο λεπτό έκρινε το παιχνίδι.

Την πρώτη της νίκη μετά τα τέλη Ιουλίου – και ρεκόρ 0-2-6 έκτοτε – πανηγύρισε η Λέχια το περασμένο Σάββατο στην Κρακοβία και ξεκόλλησε από τον πάτο της Ekstraklasa. Βελτιωμένη η εικόνα της στα δύο πρώτα παιχνίδια με το νέο προπονητή, εξαργυρώθηκε η άνοδός της σε δύσκολη έδρα.

Γλίτωσε το γκολ στο δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων, η ίδια είχε όμως σε γρήγορο transition τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Αντίστροφη η εκκίνηση της επανάληψης, η Λέχια έφτασε δις κοντά στο γκολ με τον Παϊσάο, ο Πορτογάλος φορ τελικά της χάρισε τη νίκη από την άσπρη βούλα, με τον κίπερ Κούτσιακ να κάνει σημαντικές επεμβάσεις στις καθυστερήσεις.

“Γνωρίζω καλά το γεγονός ότι είμαστε στην αρχή αυτού του μονοπατιού και πρέπει να δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα για να κερδίσουμε βαθμούς και να ανεβάσουμε το επίπεδό μας. Προσπαθούμε να προετοιμάζουμε την ομάδα από αγώνα σε αγώνα και θα υπάρχουν βραχυπρόθεσμοι στόχοι μέχρι το χειμώνα. “ δήλωσε ο κόουτς Κατσμάρεκ.

Συμπλήρωσε κάρτες o αμυντικός χαφ Ντε Κάμπς, αμφίβολος δίνεται ο φορ Ζβολίνσκι που δεν αγωνίστηκε στα τρία τελευταία παιχνίδια.

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Δώρο* Εκπληξη ΔΩΡΕΑΝ – ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ! *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις. 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΡΑΚΟΒ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μιέντζ Λέγκνικα. Ο Λόπεθ άνοιξε το σκορ από το 2ο λεπτό, στο 78’ έχασε πέναλτι η Μιέντζ και στις καθυστερήσεις έμεινε με 10 παίκτες (Ναβέντα).

Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει τη Δευτέρα η Ρακόβ, πήρε όμως μία ακόμη νίκη, την 4η στα 5 τελευταία παιχνίδια της και διατηρήθηκε στην κορυφή της Ekstraklasa με την ολοκλήρωση της 12ης αγωνιστικής.

Με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του ηγέτη Λόπεθ άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ, αλλά δεν κατάφερε να “τελειώσει” το ματς παρά τις πολλές κλασικές ευκαιρίες της κυρίως στο πρώτο κομμάτι του δεύτερου μέρους. Χρειάστηκε απόκρουση του κίπερ Κοβάσεβιτς στο πέναλτι, το οποίο έκανε ο ίδιος, για να κρατήσει η ομάδα του Παπζούν το μηδέν στην άμυνα για 5ο διαδοχικό παιχνίδι.

Αποχώρησε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τη Μιέντζ ο ηγέτης Λόπεθ, με ενοχλήσεις στη γάμπα, αλλά δεν ήταν κάτι σοβαρό κι αναμένεται να παίξει σήμερα. Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο στόπερ Πέτρασεκ. Παραμένουν εκτός οι στόπερ Ρούντιτς, Νιεβούλις, μακροχρόνια εκτός οι μέσοι Τσιζ, Γκβίλια και Τσέμπουλα.