*Στον πρώτο γύρο: Σαλερνιτάνα – Λέτσε 1-2

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Λέτσε παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (4-2-0).

ΛΕΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Ελλάς Βερόνα. Σκόρερ χρίστηκαν οι Ντεπάολι (40′) και Λάζοβιτς (54′).

Δημιούργησε τις δύο πρώτες μεγάλες ευκαιρίες της αναμέτρησης (34′, 38′), προτού βρεθεί πίσω στο σκορ με απίθανη κεφαλιά του Ντεπάολι. Η Λέτσε έριξε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, στο 53′ ο Ίλιτς έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της και λίγο αργότερα έγινε το 2-0 από τον Λάζοβιτς. Δεν απείλησε περαιτέρω γνωρίζοντας μία δίκαιη (έτσι όπως ήρθε) ήττα από την Ελλάς Βερόνα.

Αυτή έβαλε τέλος σε αήττητο σερί έξι αγωνιστικών (τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες), παραμένοντας στους 20 βαθμούς το συγκρότημα του Μπαρόνι βρίσκεται στο +2 από τη Σαλερνιτάνα και στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη. Θέση βασικού θα πάρει ο Μπαντά και πάλι, συμπληρώνοντας την επιθετική τριπλέτα με Στρεφέτσα και Κολόμπο. Δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ο Ντι Φραντσέσκο. Οι Γκέντρι και Ουμτιτί θα αποτελέσουν το αμυντικό δίδυμο των “τζιαλορόσι” που παραμένουν αήττητοι σε τρεις εντός έδρας αναμετρήσεις με τη Σαλερνιτάνα (2-1-0).

ΛΕΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 7/10 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 11/14 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-0) από τη Νάπολι. Ο Ντι Λορέντζο άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Οσίμεν (48′).

Χωρίς νίκη για 7η σερί αγωνιστική (δύο ισοπαλίες, πέντε ήττες) παρέμεινε η Σαλερνιτάνα την προηγούμενη βδομάδα, μη καταφέρνοντας να κάμψει την αντίσταση της μέτριας, σε γενικές γραμμές, πρωτοπόρου Νάπολι στο “Arechi” (2-0). Πήρε τον δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση έχοντας 25% κατοχή μπάλας, παράλληλα δημιούργησε μόλις δύο ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία με κορυφαία το δοκάρι του Πιότεκ στο 83′.

Η τελευταία νίκη της “γκρανάτα” χρονολογείται στις 30 Οκτωβρίου επί της Λάτσιο (3-1 εκτός), μακριά από την έδρα της πανηγύρισε μόλις μία σε έντεκα αγωνιστικές (πέντε ισοπαλίες, πέντε ήττες). Επικράτησε εκτός έδρας της Λέτσε τον Μάρτιο 2015 (1-0). Αποκτήθηκε με δανεισμό από τη Γουότφορντ ο Τρόοστ-Εκόνγκ (ΑΜ), δεν αποκλείεται να πάρει φανέλα βασικού. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τον Τσερνιγκόι (ΜΕ) που ήρθε δανεικός από τη Βενέτσια. Ετοιμοπόλεμος και πάλι ο Σέπε.