*Φάση των “16” του Κυπέλλου Γερμανίας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

ΛΕΙΨΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Το 2Χ2 στο 2022 πραγματοποίησε η Λειψία πριν από τέσσερις μέρες, πανηγυρίζοντας το “τρίποντο” στην έδρα της Στουτγκάρδης (2-0). Εξαιρετικά τυχεροί στάθηκαν οι φιλοξενούμενοι που είχαν ως MVP τον τερματοφύλακα Γκουλάτσι, ο οποίος κατέγραψε συνολικά δέκα αποκρούσεις! Συνολικά καλύτεροι στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, πλήρωσαν ακριβά την αναποτελεσματικότητά τους.

Φτάνοντας τους 28 βαθμούς οι “κόκκινοι ταύροι” μείωσαν στο -2 από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, σήμερα καλούνται να επιβεβαιώσουν τον τίτλο φαβορί που φέρουν με αντίπαλο την Χάνσα Ρόστοκ με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά. Στους δύο προηγούμενους γύρους του Κυπέλλου Γερμανίας πέταξαν στο καναβάτσο Σαντχάουζεν (4-0 εκτός) και Μπάμπελσμπεργκ (1-0 εκτός). Γνωστές είναι οι απουσίες για τον προπονητή Τεντέσκο που αναμένεται να προχωρήσει σε λιγοστές αλλαγές στην ενδεκάδα του.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Στουτγκάρδης. Σκόραραν οι Αντρέ Σίλβα (11′ πεν.) και Νκουνκού (70′).

ΛΕΙΨΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην ιντερβετεν)

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΧΑΝΣΑ ΡΟΣΤΟΚ ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Χωρίς νίκη σε έξι αγωνιστικές (0-3-3) παραμένει η Χάνσα Ρόστοκ, την Παρασκευή δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της γνωρίζοντας την ήττα από το Αννόβερο (1-0), πραγματοποιώντας ποδαρικό με το αριστερό στο 2022. Μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Ισορρόπησαν στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι, σκόραραν στο 58′ και άντεξαν μέχρι το τέλος. Το συγκρότημα του Χέρτελ υποχώρησε στη 15η θέση και βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη της δεύτερης κατηγορίας. Για την έκπληξη ταξιδεύει σήμερα στη “Red Bull Arena”, έχοντας προσπεράσει τα εμπόδια των Χαϊντενχάιμ (στην παράταση) και Ρέγκενσμπουργκ (στα πέναλτι) στους προηγούμενους γύρους του Κυπέλλου Γερμανίας. Τη μοναδική φορά που φιλοξενήθηκε από την Λειψία, η Χάνσα Ρόστοκ πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 το Νοέμβριο 2013 για την τρίτη κατηγορία.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από το Αννόβερο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μαϊνά στο 58′.