*14η αγωνιστική

*Με πληρότητα έως και 50% στις εξέδρες και μέχρι 15.000 θεατές θα διεξάγονται, από εδώ και πέρα, οι αναμετρήσεις της Μπουντεσλίγκα.

*Η Λεβερκούζεν δεν δέχτηκε γκολ σε δύο αγωνιστικές με αντίπαλο την Γκρόιτερ Φιρτ την σεζόν 2012/13 (2-0 εντός, 0-0 εκτός).

*Η Λεβερκούζεν πανηγύρισε τη νίκη στις 8/9 τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές κόντρα σε νεοφερμένες ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τους τρεις βαθμούς επέστρεψε από την “Red Bull Arena” η Λεβερκούζεν πετώντας νοκ άουτ την αποδεκατισμένη Λειψία (3-1), σκαρφαλώνοντας παράλληλα στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα (-6 από Ντόρτμουντ, -7 από Μπάγερν). Πιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, ο VAR ακύρωσε το γκολ του Ντιαμπί μόλις στο 8′, προτού προηγηθούν με τον εκπληκτικό Βιρτς στο 21′. Στο 34′ έβαλαν τις βάσεις για νίκη. Προσπάθησαν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι, τα κατάφεραν εν μέρει με κεφαλιά του Αντρέ Σίλβα.

Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα είδαν τον Φριμπόνγκ να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά στα δύο γκολ. Στους αγωνιστικούς χώρους επέστρεψε ο Σικ (οχτώ γκολ) που διεκδικεί θέση βασικού με αντίπαλο την Γκρόιτερ Φιρτ, υποστηρικτικό ρόλο θα έχουν οι Βιρτς (πέντε γκολ, έξι ασίστ) και Ντιαμπί (πέντε γκολ, τρεις ασίστ). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι Αρανγκίς και Αλάριο, νοκ άουτ παραμένουν οι Μπάκερ και Μπαουμγκάρτλινγκερ. Την Πέμπτη (9/12) οι “ασπιρίνες” ταξιδεύουν στην έδρα της Φερεντσβάρος για το Γιουρόπα Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-1) της Λειψίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Βιρτς (21′) και Ντιαμπί (34′), απάντησε ο Αντρέ Σίλβα στο 62′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φρίμπονγκ δύο λεπτά αργότερα. Στο 88′ η Λειψία αστόχησε σε πέναλτι του Σομποσλάι.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Interwetten)

*Σκόραρε τουλάχιστον μία φορά στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δώδεκα βαθμούς πίσω από τη ζώνη ασφαλείας έμεινε η Γκρόιτερ Φιρτ, καταλαμβάνει την τελευταία θέση της Μπουντεσλίγκα γνωρίζοντας έντεκα σερί ήττες! Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της άκρως ποιοτικής Χόφενχαϊμ (6-3 εντός). Δεν κλείστηκαν στα καρέ τους οι γηπεδούχοι, άφησαν κενούς χώρους τους οποίους εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων.

Δεν χρήζει περαιτέρω σχολιασμού η εν λόγω αναμέτρηση. Απογοητεύει αμυντικά το συγκρότημα του Λάιτλ δεχόμενο ήδη 39 γκολ, την ώρα που διαθέτει την δεύτερη χειρότερη επίθεση στην Μπουντεσλίγκα (έντεκα γκολ). Εκτός αποστολής τέθηκαν οι Χόογκμα, Γιουνγκ και Βιεργκέβερ, ενισχύοντας το αμυντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει η Γκρόιτερ Φιρτ.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (6-3) από τη Χόφενχαϊμ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Λέβελινγκ (22′), Τίλμαν (46′) και Χργκότα (67′), για τους φιλοξενούμενους χατ τρικ πέτυχε ο Μπεμπού (32′, 62′, 80′). Δύο γκολ πέτυχε ο Ρούτερ (40′, 57′) κι ένα ο Μάιερχεφερ (66′ αυτ.).