* 3η αγωνιστική.

* Under 2,5 οι 10 τελευταίες αναμετρήσεις τους, οι 6 με N/G.

* Στα 5/7 τελευταία μεταξύ τους η Λάχτι πέτυχε πρώτη γκολ.

ΛΑΧΤΙ

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 4-0 από την Ελσίνκι εκτός. Δέχτηκε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Κέσκινεν (20’, 44’), Λίνγκμαν (57’ πεν.) και Μπαντέ (69’).

Παραδόθηκε στην πολύ ανώτερη Ελσίνκι, η οποία ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε τη μεγάλη τους διαφορά ποιότητας. Στο πρώτο κράτησε το παιχνίδι ελεγχόμενο, πλήρωσε την αδυναμία της να αποφύγει το γκολ σε δύο εξάρσεις της Ελσίνκι, οι οποίες στην ουσία καθόρισαν και το αποτέλεσμα.

Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα με την οποία βρίσκονται περίπου στο ίδιο επίπεδο, δεν θα είναι αρκετό οτιδήποτε λιγότερο από τη νίκη.

Λάχτι Στατιστικά

* Στα 5 τελευταία μετράει 4 under 2,5, έσπασε το σερί στην τελευταία ήττα από την Ελσίνκι.

* Στα 4 τελευταία έχει κερδίσει μόνο 1, με 2-0 τη Μίκελιν σε φιλικό.

ΧΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-0 εκτός, τη δεύτερης κατηγορίας Γιόενσου για το κύπελλο. Αμφότερα τα γκολ σημείωσαν στο πρώτο ημίχρονο οι Σεϊντιού (8’) και Πατουλίδης (22’).

Το ματς κυπέλλου δεν μπορεί να κριθεί, υπάρχει μεγάλη διαφορά επιπέδου με τη Γιόενσου.

Στο πρωτάθλημα νίκησε έστω και με δυσκολία το μεγάλο φαβορί για υποβιβασμό, την Έκενας, εντός με 2-1. Έβγαλε άγχος στο τέλος, όταν η αντίπαλος μείωσε, δέχτηκε πίεση αλλά άντεξε.

Πρώτη φετινή έξοδος, ό,τι πάρει στο Λάχτι, κέρδος θα είναι για εκείνη αφού και φέτος δεν δείχνει ικανή για να διεκδικήσει πολλά. Έξω με γρίπη ο φορ Κόσκινεν.

Χάκα Στατιστικά

* Δεν έχει ισοπαλία στα 6 τελευταία, επιμέρους απολογισμός 4-0-2.

* Στα 5 τελευταία εκτός έχει μόνο 1 ήττα, σε φιλικό από την Ίντερ Τούρκου με 1-0.