*5η αγωνιστική

*Goal/Goal & Over 2.5 ήρθαν οι 3/4 τελευταίες αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

*Σε σύνολο 13 επίσημων αγώνων, η Λοριάν έχει ηττηθεί μόλις δύο φορές στην έδρα της Λανς (4-7-2)

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΑΝΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στη Ρεν. Προηγήθηκε με τον Φοφανά στο 66’, έκανε το 2-0 με τον Οπέντα στο 70’, δέχθηκε το 2-1 στο 90’+1’.

Συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών, έκανε το 2Χ2 στην έδρα της, ξεπερνώντας με 2-1 το εμπόδιο της Ρεν. Λίγα πράγματα απ’ τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο, δίκαιο το 0-0 στην ανάπαυλα. Αμφότερες ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο 45λεπτο, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες μπροστά στις εστίες, πιο αποτελεσματική η Λανς, πέτυχε δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά και η μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις δεν ήταν ικανή να της στερήσει τη νίκη. Σκοράρουν σε δεύτερο σερί παιχνίδι ο χαφ Φοφανά και ο φορ Οπέντα (ακριβότερο φετινό απόκτημα).

“Δεν είναι καθόλου εύκολο να κερδίζεις μέσα σε μια βδομάδα τη Μονακό και τη Ρεν. Σίγουρα κάνουμε ένα δυνατό ξεκίνημα, αλλά βρισκόμαστε ακόμη στην αρχή και πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά”, είπε ο κόουτς Εζ. Δεύτερο διαδοχικό τρίποντο για τη Λανς, είχε προηγηθεί το εντυπωσιακό 4-1 στη Μονακό, πορεύεται αήττητη μετά από τέσσερις αγωνιστικές (3-1-0) και μοιράζεται την κορυφή με τις Παρί Σεν Ζερμέν και Μαρσέιγ.

Όσον αφορά τα μεταγραφικά, ο χαφ Φοφανά βρίσκεται στο στόχαστρο πολλών ομάδων και δεν αποκλείεται ως το φινάλε των μεταγραφών να φέρει πρόταση που θα ικανοποιήσει οικονομικά τη διοίκηση. Είναι ιδιαίτερα αγαπητός στην κερκίδα των οργανωμένων και μετά το τέλος του ματς με τη Ρεν τον παρότρυναν να μείνει στην ομάδα.

Θέλει να πάρει απ’ τη Νις τον μεσοεπιθετικό Κλοντ – Μορίς. Ο Νορβηγός αμυντικός χαφ Μπεργκ δεν βρίσκεται στα πλάνα του Εζ και επιστρέφει στη Μπόντο Γκλιμτ. Ο φορ Γκαναγκό είναι στην αποστολή, παρότι αναμένεται να πάρει μεταγραφή στη Ναντ. Παραμένει τραυματίας ο γκολκίπερ Φαρίνες.

ΛΑΝΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Πέτυχε από δύο γκολ και πάνω στα 3/4 φετινά παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

*Goal/Goal & Over 2.5 τα 3/4 φετινά παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΟΡΙΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στην Κλερμόν. Μπήκε μπροστά στο σκορ με πέναλτι του Μοφί στο 24’, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή έκανε το 2-0 στο 41’, η Κλερμόν αγωνίστηκε με δέκα παίκτες απ’ το 48’ και μείωσε σε 2-1 στο 62’.

Από τις μικρομεσαίες ομάδες της Ligue 1 που αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις και στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της επικράτησε 2-1 της Κλερμόν. Εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ανώτερη από την αντίπαλο, σκόραρε δις και πήγε με σοβαρό προβάδισμα στην ανάπαυλα. Η αποβολή αντιπάλου έκανε πιο εύκολο το έργο της στις αρχές του δευτέρου μέρους και παρά τη μείωση του σκορ δεν κινδύνεψε να χάσει τους τρεις βαθμούς (ήταν πιο κοντά στο 3-1).

“Είμαστε πολύ χαρούμενοι που έχουμε επτά βαθμούς σε τρία παιχνίδια και με παιχνίδι λιγότερο. Γνωρίζουμε πως το πρωτάθλημα έχει ακόμη δρόμο, πρέπει να παραμείνουμε προσγειωμένοι και κάθε μέρα να βελτιωνόμαστε”, είπε ο κόουτς Λε Μπρις. Η Λοριάν επέστρεψε στις νίκες μετά το εκτός έδρας 2-2 με την Τουλούζ, διεύρυνε το αήττητο στα τρία παιχνίδια (2-1-0), έχει απομακρυνθεί ήδη πέντε πόντους απ’ την τελευταία τετράδα, έχει και ματς λιγότερο (το εξ αναβολής με τη Λυών στις 07/09).

Την Δευτέρα ήρθε σε συμφωνία με τη Σασουόλο για τη μεταγραφή του πολύτιμου εξτρέμ Λοριεντέ, με την ομάδα να βάζει στα ταμεία της 10 εκατ. ευρώ. “Τρέχει” στην αγορά για να βρει τον αντικαταστάτη του. Υπάρχει ενδιαφέρον της Θέλτα για τον 23χρονο φορ Κονέ, ενώ θέλει να πάρει τον επιθετικό Ντιένγκ (από Μαρσέιγ). Έδωσε στη Σεντ Ετιέν τον αμυντικό Πετρό και τον χαφ Μονκουντί που δεν ήταν στα πλάνα του προπονητή. Χωρίς προβλήματα.