19η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Ιντεπεντιέντε – Χουαγιακίλ 1-1

ΧΟΥΑΓΙΑΚΙΛ

Με άδεια χέρια έφυγε την προηγούμενη αγωνιστική από το “Jocay” η Χουαγιακίλ, που ηττήθηκε με 1-0 από την ανώτερη Ντελφίν. Σε κακό παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό, η Ντελφίν αξιοποίησε την ευκαιρία που της δόθηκε στο 58′, διαμορφώνοντας με πέναλτι το τελικό 1-0. Μετά το πέρασμα 18 αγωνιστικών η Χουαγιακίλ δεν έχει καταφέρει να βρει το ρυθμό της, έχοντας μείνει από νωρίς εκτός στόχων. Η ήττα από την Ντελφίν έβαλε τέλος στο αήττητο σερί δυο αγωνιστικών που έτρεχε, ενώ τέσσερις στροφές πριν το φινάλε στόχος της είναι να καταφέρει να ξεφύγει από τις δυο τελευταίες θέσεις. Λίγα πράγματα και στην έδρα της, είναι χαρακτηριστικό πως μετρά δυο νίκες στα δέκα τελευταία παιχνίδια της στο “Christian Benítez”. Νέα προβλήματα δεν αναφέρθηκαν για τον τεχνικό Γκαβιλάνεθ, που δεν υπολογίζει για ακόμη ένα παιχνίδι στους τραυματίες Κάστρο και Μαδρίδ.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 1-0 από την Ντελφίν γνώρισε η Χουαγιακίλ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).

Το Χουαγιακίλ – Ιντεπεντιέντε παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ

Επιτέλους νίκη για την Ιντεπεντιέντε, που ξέσπασε την προηγούμενη αγωνιστική πάνω στην Κουένκα, επικρατώντας με 3-1 της αντιπάλου της. Έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της και προηγήθηκε μόλις στο 2′ με τον Άρσε, ενώ στο 15′ ο Μεχία έκανε το 2-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 52′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1, στη συνέχεια όμως η Ιντεπεντιέντε είχε και πάλι τον έλεγχο, με τον Καμπέθα στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 3-1. Επιστροφή στις επιτυχίες έπειτα από επτά αγωνιστικές για το συγκρότημα του Σίρερ, που μετρούσε έξι ήττες και μια ισοπαλία. Η Ιντεπεντιέντε έριξε αισθητά την απόδοση της μετά το δυνατό ξεκίνημα, υποχώρησε έτσι στην 7η θέση, μένοντας εκτός στόχων. “Κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Κουένκα και αυτό είναι που κρατάμε από αυτό το παιχνίδι. Ήταν ένα σημαντικό αποτέλεσμα για εμάς που έφερε ηρεμία στην ομάδα. Θέλουμε να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό και να αφήσουμε τα αρνητικά αποτελέσματα στην άκρη” ανέφερε ο τεχνικός Σίρερ, που δεν υπολογίζει στον τραυματία Μπαρέιρο.

Προηγούμενο ματς: Με 3-1 επικράτησε της Ντεπορίβο Κουένκα η Ιντεπεντιέντε την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.