8η Αγωνιστική

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για το πρωτάθλημα

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Γαλατασαράι. Ο Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό για τη Γαλατά, ο Τσεκιτσί ισοφάρισε στο 15ο λεπτό για την Κόνιασπορ. Στο 82’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ με αυτογκόλ του Κάλβο, στο 89’ αποβλήθηκε ο Σέχιτς των φιλοξενούμενων.

Την πρώτη της ήττα και τα πρώτα γκολ στο πρωτάθλημα δέχθηκε πριν τη διακοπή η Κόνιασπορ, άδικο για την ίδια το αποτέλεσμα στην Πόλη απέναντι στη Γαλατά.

Μπορεί να βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, αλλά η αντίδρασή της ήταν εξαιρετική, κυριάρχησε στο γήπεδο μέχρι το ημίχρονο. Κέρδιζε διαρκώς τις μονομαχίες στο κέντρο, έβγαλε τέσσερις κλασικές ευκαιρίες πριν και μετά την απίθανη βολίδα του Τσεκιτσί από τα 30 μέτρα! Δις οι παίκτες της σημάδεψαν το δοκάρι, δις έκανε μεγάλες επεμβάσεις ο Μουσλέρα. Περιορίστηκε επιθετικά στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν κινδύνευε ιδιαίτερα μέχρι το καθοριστικό αυτογκόλ.

Δεν έγινε ομαλά η προετοιμασία της ομάδας, όπως σχολίασε ο κόουτς Παλούτ, με αρκετούς παίκτες να επιστρέφουν αργά από τις διεθνείς υποχρεώσεις τους. Δεν προλαβαίνει ο επιτελικός Τσεκιτσί, μπήκαν στην τελευταία προπόνηση οι Χατζιαχμέτοβιτς (χαφ), Κάλβο (στόπερ) και Μπουτίκι (εξτρέμ). Τιμωρημένος ο κίπερ Σέχιτς, παραμένει εκτός ο εξτρέμ Αμίλτον.

Επιστρέφει στη φυσική της έδρα σήμερα, απείχε από αυτήν από το ξεκίνημα της σεζόν λόγω εργασιών.

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 1.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΟΥΜΡΑΝΙΕΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Κασίμπασα. Με πέναλτι του Χαντέρτζιοναϊ στο 36’ προηγήθηκε η Κασίμπασα, ο Μπαχοκέν έκανε το 0-2 στο 83’, για να μειώσει στο 90+9’ ο Μρσιτς.

Παρά τις πολλές ανταγωνιστικές εμφανίσεις που πραγματοποίησε στο πρώτο κομμάτι της σεζόν, η νεοφώτιστη Ουμρανιεσπόρ δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης. Μαγική εικόνα το τελευταίο αποτέλεσμα με την Κασίμπασα, έκανε κυριαρχικό δεύτερο ημίχρονο, έμπαινε κατά κύματα στην αντίπαλη περιοχή, δικαιούταν σίγουρα την ισοφάριση, αλλά χτυπήθηκε στην κόντρα για το δεύτερο γκολ και έφυγε ξανά με σκυμμένο το κεφάλι.

Στηρίζεται ο κόουτς Ουτσάρ, ο οποίος σήμερα είναι τιμωρημένος μετά την αποβολή του στο τελευταίο παιχνίδι. Μπορεί να μην φάνηκε βαθμολογικά, ωστόσο η αλλαγή συστήματος που εφάρμοσε με 4αδα πλέον στην άμυνα βελτιώσε δραστικά την εικόνα της ομάδας του, ήταν καλύτερη και στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

Σταθερά εκτός από το ξεκίνημα της σεζόν ο κίπερ Κιριντίλι, δεν ταξίδεψαν στο Ικόνιο οι Νεφίζ (δεξί μπακ) και Γκαγκνίτζε (μέσος).