*28η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Τζίλιγχαμ – Κόλτσεστερ 0-1

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν μεταξύ τους για το Λιγκ Τρόφι φέτος στην έδρα της Τζίλιγχαμ φέρνοντας 1-1, με την Τζίλιγχαμ να κερδίζει στα πέναλτι.

ΚΟΛΤΣΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Η Κόλτσεστερ κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Ρότσντεϊλ, με τέρμα του Σκούσε στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, έχοντας προηγηθεί με τον Τσαμαντέου στο 26ο λεπτό, αλλά είχε ισοφαριστεί σχετικά σύντομα, στο 36’ από τον Ρόντνεϊ.

Η Κόλτσεστερ κέρδισε και την Ρότσντεϊλ με 1-2 εκτός έδρας, πετυχαίνοντας τρίτη συνεχόμενη νίκη, τέταρτη στους πέντε τελευταίους αγώνες, αλλά μόνο μία εξ αυτών ήταν στο γήπεδό της, η πρώτη εκεί έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες.

Είναι πάντα εκτός ζώνης υποβιβασμού, κερδίζοντας και μία ακόμη θέση, ανεβαίνοντας στην 19η του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας στο +7 από αυτήν, αποκτώντας μία σημαντική απόσταση ασφαλείας.

Εκτός του μέσου Τζατζ που δεν θα παίξει ξανά την φετινή αγωνιστική περίοδο, χτύπησε πιο πρόσφατα και ο μέσος Λόνγκσταφ που επέστρεψε στη Νιουκάστλ από την οποία είναι δανεικός, για αποθεραπεία.

Κόλτσεστερ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί G/G μαζί με over 2,5

*Εχει 10/16 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 10/16 G/G εντός έδρας

ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Τζίλιγχαμ κέρδισε δίκαια με 2-0 εντός έδρας την Χάρτλπουλ, με τον Νίκολς να ανοίγει το σκορ στο 39ο λεπτό, ενώ ο Τζέφρις στο 59’ πέτυχε το δεύτερο της τέρμα, έχοντας γλιτώσει από το να βρεθεί πίσω στο σκορ, πριν πετύχει το πρώτο τέρμα, αλλά κόντρα στη ροή της αναμέτρησης.

Η Τζίλιγχαμ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Χάρτλπουλ, με τέσσερις νεοαποκτηθέντες παίκτες στην ενδεκάδα που αρχίζουν άμεσα να κάνουν «απόσβεση», με τον έναν εξ αυτών να σκοράρει κιόλας! Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από πέντε σερί ήττες, αλλά και πρώτη στο πρωτάθλημα μετά από 12 αγωνιστικές που δεν τα είχε καταφέρει! Και μακριά από την έδρα της δεν έχει κερδίσει στο πρωτάθλημα, με οκτώ ήττες σε 12 αγώνες.

Συνεχίζει να έχει πάντα τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας της, έχοντας σκοράρει μόνο εννιά γκολ στο πρωτάθλημα και είναι πάντα ουραγός, αλλά πλησίασε σε απόσταση βολής, στο -3 συγκεκριμένα, από μία θέση παραμονής, έχοντας παιχνίδια λιγότερο από τις δύο ομάδες που είναι από πάνω της στο βαθμολογικό πίνακα.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμού οι μακροχρόνια τραυματίες γκολκίπερ Μέιναρντ – Μπρούερ και ο επιθετικός Χάριοτ, αλλά και οι πιο πρόσφατα χτυπημένοι μέσοι Λι, Ριβς και ο επιθετικός Γουόκερ.