*13η αγωνιστική.

* Δεν έχει ήττα στα 5 τελευταία μεταξύ τους η Ταγέρες, αντιστοίχως η Κολόν δεν έχει κρατήσει το μηδέν παθητικό.

* Under 2,5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους, τα 3 με N/G.

ΚΟΛΟΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από την Μπάνφιλντ εκτός. Βρέθηκε πίσω από το γκολ του Χιμένες με πέναλτι (45’+1), ισοφάρισε με τον Άβιλα (64’), δέχτηκε δεύτερο πάλι από τον Χιμένες στις καθυστερήσεις.

Διέπραξε έγκλημα κατά του εαυτού της με το να δεχτεί το δεύτερο γκολ από την Μπάνφιλντ στις καθυστερήσεις. Όχι πως άξιζε απόλυτα το βαθμό, αλλά από τη στιγμή που βρήκε το γκολ με τον Άβιλα, όφειλε να το είχε υπερασπιστεί και κυρίως να μην φανεί τόσο απρόσεκτη λίγα λεπτά πριν τη λήξη, αφήνοντας δύο παίκτες της Μπάνφιλντ στην καρδιά της μεγάλης περιοχής ουσιαστικά αμαρκάριστους.

Η ήττα είχε τη συνέπεια να βρεθεί ξανά προτελευταία στη συνολική βαθμολογία, δηλαδή στη θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό. Για πολλοστή φορά δηλαδή εξαρτάται και από τα αποτελέσματα των άλλων, δεν της αρκεί το δικό της 2/2 για να σωθεί, αλλά πρέπει να χάσουν βαθμούς και οι πιο πάνω ομάδες. Το μόνο κάπως θετικό είναι ότι μία από αυτές, τη Βέλες Σάρσφιλντ, την αντιμετωπίζει την τελευταία αγωνιστική, αλλά εκτός έδρας.

Στηρίζει ο κόσμος σ’ αυτή τη δύσκολη στιγμή, πολύ κοντά στο sold out το γήπεδο. Αυτό σημαίνει και μεγαλύτερη πίεση προς την ομάδα, η οποία δεν έχει δείξει να μπορεί να τη διαχειριστεί εύκολα.

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ο τραυματισμός του χαφ Βέγκα.

Κολόν Στατιστικά

* Στα 3 τελευταία μετράει 2 under 1,5, 1 εντός και 1 εκτός έδρας.

* Αήττητη στα 3 τελευταία εντός, νίκησε μόνο στο πιο πρόσφατο, την Ατλέτικο Τουκουμάν με 1-0.

ΤΑΓΕΡΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία με 1-1 με τη Βέλες Σάρσφιλντ εκτός. Προηγήθηκε με τον Γκάρο μόλις στο 9’, ισοφαρίστηκε από απευθείας φάουλ του Ακίνο (44’).

Πήρε ό,τι περισσότερο μπορούσε, από το παιχνίδι με τη Βέλες, ίσως και ό,τι περισσότερο επιδίωξε. Μετά το υπέρ της 1-0 φάνηκε πως δεν έχει σχέδιο να το κρατήσει, επέτρεψε στην αντίπαλο να απειλεί ώσπου δέχτηκε ένα “κρύο” γκολ από στημένη μπάλα. Τα ίδια και στην επανάληψη, θα είχε χάσει κιόλας αν η Βέλες δεν σπαταλούσε με κάθε τρόπο, όποια ευκαιρία πήγαινε να της δημιουργηθεί.

Έχει αγκαλιάσει τη θέση στο επόμενο Λιμπερταδόρες, μόνο τυπικά χρειάζεται έναν βαθμό. Ωστόσο δεν έχει καμία πρόθεση να τα παρατήσει, θέλει να παραμείνει στη δεύτερη θέση στη συνολική βαθμολογία που σημαίνει συμμετοχή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Νότιας Αμερικής, χωρίς προκριματικά. Και για να το πετύχει κι αυτό θέλει, είτε 2 ισοπαλίες στα εναπομείναντα, είτε απλώς μια νίκη.

Παράλληλα, έχει ακόμα κάποιες μαθηματικές ελπίδες για τα πλέι οφ στο Κόπα ντε λα Λίγκα. Ρεαλιστικά βέβαια είναι σχεδόν απίθανο να τα καταφέρει, επομένως αυτό δεν μπορεί να αποτελεί κίνητρο.

Σημαντικές επιστροφές, διαθέσιμοι μετά από καιρό ο μπακ Καταλάν και οι εξτρέμ Ντεπιέτρι και Σόσα.

Ταγέρες Στατιστικά

* Χωρίς νίκη εδώ και 7 αγωνιστικές, όλα ήταν under 2,5.

* Από το Σεπτέμβριο και μετά δεν έχει νίκη εκτός στο Κόπα ντε λα Λίγκα, επιμέρους απολογισμός 0-1-4.